FORRÓ A LEVEGŐ ODAKINT? KLÍMÁZZ EGÉSZSÉGESEN!

A letűnt idők nagy magyar nyári melegei szép lassan a modernizáció útjára léptek, és először csak az autónkban, az irodánkban, majd szép lassan otthonunkban is felcsippant a légkondicionáló berendezés megnyugtatóan hűs fuvallatot ígérő hangja. A motorok beindultak, a lamellák nekiláttak fel-alá keverve terelni a megváltón „felfrissült” levegőt, mi pedig … Kinyitottuk a gardróbszekrényt. Nem mondhatjuk, hogy kultúra nélkül érkezett meg hozzánk a klímaberendezések használata, inkább csak azt, hogy sajnos világszerte problémát okoz annak helyes használata. De hogy miért klímázz ésszel?
Álszentek lennénk, ha azt mondanánk, hogy ellenezzük a légkondit, sőt! Mi magunk is élvezzük annak jótékony hatását, figyelembe véve az alábbi, egészségünket negatívan befolyásoló tényezőket.
FÁRADTSÁG ÉS FEJFÁJÁS
Azért, mert az irodában van klíma, még nem jelenti azt, hogy kockára kell fagyasztani magunkat, vagy a kollégákat. Kizártnak tartjuk, hogy valaki konstans 19 C fokban érezze magát komfortosan, de ha így van, annak javasoljuk az Antarktisz csodás jégmezőit, „home-office”-ban.
Ha a nyár kellős közepén vacogunk az irodában és már jégcsap lóg a szempillánkról, jusson eszünkbe, hogy a szervezetünk a testünk folyamatos felmelegítésén, melegen tartásán dolgozik. Ez óriási energiát vesz igénybe, így nem csoda, ha nap végére olyanok vagyunk, mint akit agyonvertek, és alig várjuk, hogy elhagyva a hűtőkamrát kilépjünk a 40 fokba. Természetesen ez a hőingadozás még nagyobb terhet jelent szervezetünknek, ezért próbáljunk meg konszenzusra jutni kollégáinkkal a hőmérsékletet illetően. Vagy vegyük ki az elemet a távirányítóból. Ha kell, kétnaponta.
RINOCÉROSZ BŐR
A klimatizált levegő extra erővel szárítja a bőrt, ezen nincs mit szépíteni. Ha nincs megfelelően hidratálva a bőr kívülről-belülről, akkor azt a légkondi nagymértékben kikezdi és tovább rontja annak állapotát. Húsz évesen még lehet, nem érezzük a bőrszárazság kellemetlen tüneteit, de prevencióként mindenképp érdemes figyelmet fordítani a kellő hidratálásra, hogy idősebb korunkra is megőrizzünk valamennyit baba bőrünkből, ha már múlnak a gyermekévek. Mert bőrünk erózióját illetően sajnos sincs visszaút.
KRÓNIKUS BETEGSÉGEK
A központi klímarendszer egy szuper találmány, szép is, hatékony is, de sajnos akármennyire tisztítják és karbantartják a rendszert, a csöveket nem tudják megfelelően takarítani. A levegő cirkulálásával a csövek falán megtapadnak a baktériumok, és ahogy visszakeringetik a levegőbe – még ha szűrőrendszeren keresztül is történik – a „hathúszassal” megérkeznek a bacik is. A légkondicionáló használata okozhat alacsony vérnyomást, izületi-, és ideggyulladást, így a kellemetlen betegségeket elkerülendő, érdemes ésszel csavargatni a termosztátot.
KAPUNK HIDEGET-MELEGET
Ha sok időt töltünk klimatizált környezetben, a testünk hozzászokik a sarki légkörhöz, és elutasítja a kinti, természetes hőmérsékletet. A jégveremből kilépni a szaunába – ahogy azt már fentebb is említettük -, hatalmas terhelést jelent a szervezet számára. Ez a fajta meleggel szembeni intolerancia olyan hőhullámot is eredményezhet, ami akár halálos is lehet. Érdemes ezt komolyan venni, mert ettől a hirtelen hőmérsékletváltozástól nyaranta nagyjából 400-an veszítik el életüket.
LÉGZÉSI PROBLÉMÁK
Nem volt jó érzés annak idején a Daciaban lehúzott ablaknál ülve a nyári hőségben, ez tény. Sem a városi dugóban, sem a telekre igyekezve. Mondhatnánk, hogy egy áldás a légkondi, arról nem beszélve, hogy fel tudunk öltözni anélkül, hogy csatakosra izzadnánk magunkat már az első öt másodpercben, ahogy beülünk az autóba. A veszély-faktor azonban itt is óriási. Az autók légkondija az irodaházakéhoz hasonló: hiába tisztítják szakemberek évente a szűrőket, a gombákat, baktériumokat és mikro-organizmusokat – melyek a levegőt beszippantva légzési problémákat okoznak – nem tudják száz százalékosan eltávolítani a klímarendszer belső felületeiről. Azok megtapadnak, és a klíma bekapcsolásával sokként csapódik arcunkba, majd utazástól függően akár órákon keresztül is lélegezhetjük ki-be a sokszor bűzös kórokozókat.
A légkondicionáló berendezések bármennyire is biztosítják komfortérzetünket, láthatatlanul betegíthetnek meg bennünket. Akár a nem megfelelő hőmérséklet, akár a rendszerben megtelepedő baktériumok súlyos betegségeket okozhatnak. Figyeljünk magunkra, egymásra, és saját egészségünk érdekében az általános éves egészségügyi vizsgálat során kérjük meg orvosunkat, hogy légzőszerveink állapotára is fordítson figyelmet.
Web: https://ezustfenyklinika.hu/
Inspiráció: globalnews.ca
Forrás / Fotó: Google
Szerző: Eat, Move & Smile