Fogpótlás és rágási funkció – hogyan befolyásolja az étkezést, az emésztést?
A féloldalas rágás következményeiről talán mindannyian hallottunk már a fogorvosunktól, de azt sokan nem tudják, hogy az étkezéssel és az emésztéssel is kapcsolatba hozható a fogazatunk állapota. Nem csak azért, mert foghíjasan nehezebben tudjuk megrágni az ételeket, hanem azért is, mert a rossz vagy hiányos fogak az emésztésünkre, az étkezéseink minőségére is hatással lehetnek.
A fogpótlás és rágás kapcsolata
A teljesértékű táplálkozás az egészségünk miatt különösen fontos, ehhez pedig az kell, hogy ne csak a bevitt ételekre, azok összetételére és minőségére legyünk figyelmesek, de arra is, hogy minél jobban megrágjuk magát az ételt. A rágáshoz pedig jó és egészséges fogak kellenek, lehetőleg az összes, mert fontos szerepük van abban, hogy emészthető állagúvá tegyék az élelmiszereket. A szájüregünkben minden fognak megvan a maga feladata, így, ha csak egy-kettő is hiányzik, máris felborulhatnak a normál rágási funkciók. Ezért szorgalmazzuk, hogy ha egy mód van rá, a különféle fogpótlási lehetőségekkel célszerű élni, mert ha megfelelően tudjuk megrágni az ételt, akkor a nyáltermelésünk is kellően aktiválódik, így a nyálban levő enzimek segítenek lebontani az élelmiszereket is.
Tépés, rágás, emésztés
A metszőfogaink például azért élesebbek, mert azokkal tudunk könnyebben beleharapni a keményebb ételekbe, illetve ezek segítenek az ételek széttépésében is. A nagyőrlő fogak nagy rágófelülettel, barázdákkal és mélyedésekkel rendelkeznek, amik szintén az ételek megrágását, őrlését teszik lehetővé. Ezeknél a fogaknál nagyon fontos, hogy a felső és az alsó nagyőrlők megfelelően illeszkedjenek egymáshoz, mert már a legkisebb elcsúszás is fájdalmassá, nehézkessé, kellemetlené teheti a rágást és ezáltal ronthatja az étkezések minőségét is. A kisőrlők látványosan is kisebbek az utóbbi fogaknál, viszont szintén aktív szerepet játszanak az ételek megfelelő rágásában és ezáltal az ideális emésztésben is. A szemfogak a metszőfogakhoz hasonlóan szintén az élelmiszerek széttépésében segédkeznek, a rágási folyamatokban viszont már nem sok szerepük van. A szemfogak formája általában nagyon egyedi, jól beazonosíthatóak, mert hosszúkásak és némileg hegyesebbek a többi fogunkhoz képest.
Hiányos fogazattal nehezebb rágás
Nem csak akkor gyűlhet meg a bajunk az étkezésekkel, ha innen-onnan hiányzik egy-egy fogunk, de a fájó, gyulladt, lyukas fogak is nagyban megnehezíthetik a mindennapokat. Ideális esetben az alsó és felső fogsorunknak megfelelően kell illeszkednie egymáshoz, ha ez nincs így, könnyebben ráharaphatunk rágás közben a nyelvünkre vagy megharaphatjuk a szánk belső felét, ami számos gondot okozhat.
Ne halogassa tovább, ha rég járt fogászati kontrollon, jöjjön el hozzánk! A legmodernebb fogpótlási módszerekkel várjuk.