Fájdalmas-e a fogszabályozás?

Egy új fogszabályozó esetében az első napokban vagy hetekben némi fájdalomérzettel és diszkomforttal kell számolnunk, de nem szabad, hogy ettől megijedjünk, hiszen mindez teljesen természetes velejárója a folyamatnak.
Emiatt semmiképpen sem érdemes lemondanunk a fogszabályozás segítségével elérhető pozitív eredményekről, mert a nyálkahártya, az ajkak, a nyelv és a fogíny normális esetben néhány nap alatt megszokják a fogszabályzót.
A fogszabályozás miatti fájdalomérzet egyrészt abból a gyulladásos válaszreakcióból ered, amit a szervezet a fogszabályzás miatti vérkeringés megváltozására ad. Adott esetben nyomást, feszülést érezhetünk, és nemcsak a fogak, hanem akár az egész szájüreg vagy állkapocs is fájhat.
Amennyiben a páciens a szerkezet apró kiemelkedéseire érzékenyen reagál, így nyomási pontok és sebesedés, afta, fogínyvérzés vagy fogínygyulladás alakulhatnak ki. Mindez nem szabad, hogy aggodalomra adjon okot, mert szerencsére a szájüregben a sebek a nagymértékű sejtosztódás következtében általában gyorsan gyógyulnak.
Hogyan enyhítsük az esetleges panaszokat?
A fogszabályozó viselése miatt az első pár napban az íny és a fogak érzékenysége miatt a kemény állagú, nehezen rágható ételek is fájdalmat okozhatnak, ezért érdemes néhány napig puhább, pépes ételeket, kisebb falatokra felkockázva fogyasztani, és óvatosabban rágni a megszokottnál. Tovább ajánlott mellőzni a túlzottan savas és erősen fűszeres ételeket, amelyek növelhetik az íny érzékenységét.
Fontos tudnivaló, hogy a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek, gélek, kenőcsök, spray-k alkalmazása (az ínyre kenve), illetve például kamillateával való gargarizálás hatékonyan enyhítik a kezdeti panaszokat. Emellett az első órákban ajánlott a rágógumizás is, mert elősegíti a nyomás alatt lévő területek vérellátásának fokozódását, ami megakadályozhatja az anyagcseretermékek felhalmozódását és a fájdalom kialakulását.
Mivel a rögzítőelemek vagy a drótok kiálló végei könnyen megszúrhatják és irritálhatják a szájüreget, ilyen esetekben sokat segíthet a fogszabályzóviasz, amit a szúrós részre kell felhelyezni. Amennyiben a panaszok hosszabb ideje fennállnak, mindenképpen keressük fel a fogszabályzó orvost.
Emellett kiemelten fontos több időt és energiát fordítani a szájhigiéniára, mert a nem megfelelő tisztítás miatt a készülék körül fogszuvasodás és ínygyulladás is könnyen kialakulhat. Ajánlott puha sörtéjű fogkefét, szájvizet, fogköztisztító kefét vagy fogselymet használni, illetve antibakteriális szájöblítést alkalmazni.
Fogszabályozás Budapest szolgáltatásunk keretében szeretettel várjuk a fogszabályzóra vágyó pácienseinket, forduljon hozzánk bizalommal, és kérjen időpontot konzultációra!