Érsebészeti beavatkozások utáni felépülés
Az érsebészet az érgyógyászat műtéti beavatkozásokat végző szakága, ami az erek (artériák és vénák) és azok megbetegedéseivel (pl. érszűkület, értágulat, visszeresség, trombózis, érelmeszesedés) foglalkozik injekciós szkleroterápia útján vagy műtéti beavatkozással.
Az érsebészeti beavatkozások utáni felépülés egy összetett folyamat, ami elsősorban a beavatkozás típusától, illetve a beteg általános egészségi állapotától és egyéni gyógyulási képességeitől függ.
A sikeres felépülés kulcsa az orvosi utasítások szigorú betartása, a gyógyszerek szedése, a megfelelő életmódbeli változtatások kivitelezése és a rendszeres orvosi kontrollvizsgálatokon való részvétel. Fontos, hogy türelmesek legyünk saját magunkkal, és igyekezzünk óvatosan, fokozatosan visszatérni a régi szokásainkhoz. A szakemberek szerint legalább négy hét kell, míg a páciens elkezdi jobban érezni magát, és minimum 6-8 hét, míg teljesen felépül.
Hasznos tanácsok műtét utáni gyorsabb gyógyuláshoz
- Stresszmentes, nyugodt életmód és sok pihenés: fontos a pihenés, és, hogy fokozatosan kezdjünk el mozogni a véralvadási problémák elkerülése a keringés elősegítése érdekében. A napi rutint és a tennivalóinkat is igyekezzünk fokozatosan felépíteni – azonnal pihenjünk le, ha erőteljesebb szívdobogást érzünk, szédülünk, mellkasi fájdalmaink vannak, vagy kifulladunk!
- Megfelelő sebtisztítás: a varratokat, műtéti sebeket szükség esetén óvatosan tisztítsuk meg hipoallergén, enyhe szappannal és langyos vízzel, kivéve, ha orvosunk másképp tanácsolja. Ellenőrizzük a hegeket, és azonnal jelezzük kezelőorvosunknak, ha elváltozást, duzzanatot vagy kiporosodást észlelünk körülöttük. Részesítsük előnyben a zuhanyzást, és kerüljük a hosszú, forró fürdőt, ami feláztatja a heget, és a vérnyomásunkra is rossz hatással van, továbbá a közvetlen napfényt is, illetve gondoskodjunk a megfelelő fényvédelemről.
- Dohányzás mellőzése és alkoholfogyasztás mérséklése: a dohányzás az egyik legnagyobb rizikófaktor a szív- és érrendszeri panaszok kialakulásánál, mert a dohánytermékekben található vegyületek roncsolják az erek falát, csökkentik a vér oxigénszállító képességét, hajlamosítanak a vérrögképződésre, és a vérnyomást is emelik.
- Megfelelő vércukor- és koleszterinszint: ellenőrizzük az értékeinket rendszeresen, mert a magas koleszterin- és vércukorszint, illetve az elhízás növelik az érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét, mivel az erek állapotának romlásához vezetnek.
- Megfelelő táplálkozás: részesítsük előnyben a zsírszegény – zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonafélékben, sovány húsokban, Omega-3 zsírsavakat tartalmazó halfélékben bővelkedő étrendet, ami nagyban segíti elérni és megtartani az ajánlott vércukor- és koleszterinszintet.
- Megfelelő vitamin- és ásványianyag-ellátás: ha szükséges, gondoskodjunk minőségi étrend-kiegészítőről is.
- Rendszeres, nem túl megterhelő mozgás: a sport óvatosan, kontrollált körülmények között kezdve és fokozatosan nehezítve szintén nagyban hozzájárul a rehabilitációhoz. Napi fél óra séta segít visszanyerni az erőnket, de fokozatosan visszatérhetünk a változatosabb mozgásformákhoz is.
- Fizikoterápia: szükség esetén a fizikoterápiás kezelések segíthetnek a teljes mozgásképesség visszanyerésében.
- Mentális egészség: a műtét utáni időszak mentálisan is megterhelő lehet, ezért fontos a pszichológiai támogatás (családi, baráti vagy szakemberi segítség).
Várjuk Önt is szeretettel magánklinikánkon, ahol kellemes, empatikus környezetben érsebészeti szakvizsgálatot és visszérkezelést is biztosítunk pácienseink részére, foglaljon időpontot online vagy telefonon!