Bővebben a fogcisztáról
A ciszta az egyik leggyakoribb elváltozás. Többféle ciszta létezik, amelyek a test különböző tájékain jelenhetnek meg a bőrfelülettől kezdve a petefészken át egészen a foggyökérig. Maga a ciszta afféle tok vagy tömlő, egy zsákszerű képződmény, amit kötőszövet vesz körül, és az üregében rendszerint valamilyen folyadék – az esetek nagy részében víz, váladék vagy vér – halmozódik fel. A halmozódás bár lassú, mégis folyamatos, így maga a ciszta is lassan, de folyamatosan növekszik. A ciszta maradhat észrevétlen, ám okozhat tüneteket, fájdalmakat is. Túlnyomó többségben jóindulatú, ugyanakkor ritkán rosszindulatú is lehet, így mindenképp foglalkozni kell ezzel az elváltozással.
Hogyan keletkezik a fogciszta?
A fogciszta, pontosabban fogalmazva a foggyökérciszta az egyik leggyakoribb szájüregi ciszta, amely az elhalt foggyökér csúcsán alakul ki. Amikor egy kezeletlen, komolyabb szuvasodás elér egészen a gyökércsatornához és az ideghez, a fogat már csak gyökérkezeléssel lehet megmenteni. A gyökérkezelés során eltávolításra kerülnek az idegek és a lágy részek, a teljes kitisztítás után pedig megtörténik a gyökércsatorna lezárása. Sajnos elfordulhat, hogy a kezelés és a tisztítás után mégis maradnak nem kívánatos részek a csatornában, ami gyulladás kialakulásához vezethet, és idővel ebből a gyulladásból keletkezhet a foggyökérciszta.
A fogciszta tünetei
Könnyen megeshet, hogy a beteg jó ideig nem is tud arról, hogy fogcisztája van, hiszen a kezdetekben rendszerint nem okoz tüneteket. Kezeletlenül hagyva eleinte enyhébb kellemetlenséget okoz, ami a foggyökér körüli területen érzett enyhe nyomásként írható le. Ahogy azonban a ciszta növekszik, úgy lesznek a tünetek is egyre zavaróbbak és fájdalmasabbak. A fájdalom eleinte csak rágás közben lép fel, később viszont állandósulhat.
A fogciszta legfőbb veszélyei
A ciszta kezelését, pontosabban eltávolítását nem célszerű halogatni, mert a jelenléte súlyos következményekkel járhat. Mivel a ciszta a körülötte lévő csontszövetet kezdi felemészteni, a csontszövet lassú felszívódása, azaz eltűnése miatt a szomszédos fogak is elmozdulhatnak, ami végül azok elvesztéséhez is vezethet. Amikor a ciszta már a csontot érinti, szájsebészeti beavatkozásra van szükség az eredményes kezeléshez.
A fogciszta másik nagy veszélye a különféle gócbetegségek kialakulása. Ez azt jelenti, hogy a ciszta miatt a test más pontjain, részein is kialakulhat gyulladás, mivel a gócban – jelen esetben a cisztában – lévő kórokozók vagy azok toxikus termékei a test bármely részébe eljuthatnak a véráram segítségével.
A rendszeres fogászati szűrés elejét veszi a súlyosabb problémák kialakulásának, de ha mégis megtörténik a baj, mielőbb keressen fel egy megbízható szájsebészetet!