Bölcsességfog-eltávolítás – mikor indokolt a beavatkozás?
A legutolsó őrlőfog a sorban és – általában – a legnagyobb fog is a bölcsességfog, ami a 20-as éveink környékén bújik elő. Ha épp kibújik, mert vannak, akiknek sosem kell a bölcsességfog-eltávolítással foglalkozniuk, míg másoknál egyéni döntés vagy éppen fogorvosi javaslat miatt történik a bölcsességfogak kihúzása.
Alapesetben négy van belőlük, van, akinek mind a négy kibújik, van, akinek egy sem, míg sokan vannak azok is, akiknek csupán egy vagy kettő mutatja meg magát. Elhelyezkedésük miatt a tisztításuk mindig nehézkesebb, ezért gyakrabban is romlanak el. Egy kisebb szuvasodást még orvosolni lehet a megfelelő fogtöméssel, ám amikor már menthetetlen a helyzet, ajánlott inkább a szakszerű eltávolítás mellett dönteni.
Milyen esetekben szükséges kihúzni a bölcsességfogakat?
- ha az előtörésükhöz nincs elegendő hely, ezért veszélyeztetik a környező egészséges fogakat;
- ha a növekedési irányuk nem megfelelő, ezért pedig a szomszédos fogakat is károsíthatják;
- ha a növekedésükkel, elhelyezkedésükkel úgynevezett torlódást okoznak, ezzel pedig feszülést idéznek elő a fogsorban;
- ha fogszabályozás miatt nincs rájuk szükség;
- ha begyulladnak vagy szuvasodásnak indulnak.
Tényleg olyan komplikált a bölcsességfog-eltávolítás?
Teljesen egyéni, hogy kinél mennyire összetett: lehet egy egyszerűbb foghúzás, de egy nagyobb körültekintést igénylő műtét is. Ez mindig a bölcsességfog elhelyezkedésétől és állapotától függ, amit többek között röntgenfelvétellel állapít meg a fogorvos. Az biztos, hogy minél korábban történik a bölcsességfog kihúzása, annál könnyebben megy majd, mert fiatalabb korban még nincsenek teljesen kifejlődve a fog gyökerei és a csont is kevésbé sűrű, a regenerálódási idő pedig gyorsabb lehet.
A felső bölcsességfogak eltávolítása után a teljes gyógyulási idő 3-4 nap, míg az alsó bölcsességfogak kihúzása utána 5-6 napba telik a gyógyulás. Utóbbi azért lehet hosszabb, mert az alsó állcsont keményebb, a fog gyökere pedig szerteágazó, többgyökerű is lehet, így az alsó bölcsességfogak eltávolítása kicsit komplikáltabb.
Mit ne tegyen bölcsességfog kihúzás után?
- fontos kerülni az erőteljes öblögetést, azonban az alapos fogmosást semmiképp sem szabad kihagyni;
- kerülni kell a dohányzást és az alkoholfogyasztást;
- a tejtermékek, valamint a túlságosan forró ételek fogyasztása is kerülendő;
- a megerőltető fizikai aktivitást is célszerűbb máskorra halasztani.
Régóta halogatja a foghúzást, esetleg szeretne részletesebb tájékoztatást kapni bölcsességfogai állapotáról, konzultálna egy kezelési tervről? Keresse fel a szájsebészetünket!