Bölcsességfog-eltávolítás – mikor indokolt a beavatkozás?

2024-08-23 by nposition
pexels-olly-3779705.jpg

A legutolsó őrlőfog a sorban és – általában – a legnagyobb fog is a bölcsességfog, ami a 20-as éveink környékén bújik elő. Ha épp kibújik, mert vannak, akiknek sosem kell a bölcsességfog-eltávolítással foglalkozniuk, míg másoknál egyéni döntés vagy éppen fogorvosi javaslat miatt történik a bölcsességfogak kihúzása.
Alapesetben négy van belőlük, van, akinek mind a négy kibújik, van, akinek egy sem, míg sokan vannak azok is, akiknek csupán egy vagy kettő mutatja meg magát. Elhelyezkedésük miatt a tisztításuk mindig nehézkesebb, ezért gyakrabban is romlanak el. Egy kisebb szuvasodást még orvosolni lehet a megfelelő fogtöméssel, ám amikor már menthetetlen a helyzet, ajánlott inkább a szakszerű eltávolítás mellett dönteni.

Milyen esetekben szükséges kihúzni a bölcsességfogakat?

  • ha az előtörésükhöz nincs elegendő hely, ezért veszélyeztetik a környező egészséges fogakat;
  • ha a növekedési irányuk nem megfelelő, ezért pedig a szomszédos fogakat is károsíthatják;
  • ha a növekedésükkel, elhelyezkedésükkel úgynevezett torlódást okoznak, ezzel pedig feszülést idéznek elő a fogsorban;
  • ha fogszabályozás miatt nincs rájuk szükség;
  • ha begyulladnak vagy szuvasodásnak indulnak.

Tényleg olyan komplikált a bölcsességfog-eltávolítás?
Teljesen egyéni, hogy kinél mennyire összetett: lehet egy egyszerűbb foghúzás, de egy nagyobb körültekintést igénylő műtét is. Ez mindig a bölcsességfog elhelyezkedésétől és állapotától függ, amit többek között röntgenfelvétellel állapít meg a fogorvos. Az biztos, hogy minél korábban történik a bölcsességfog kihúzása, annál könnyebben megy majd, mert fiatalabb korban még nincsenek teljesen kifejlődve a fog gyökerei és a csont is kevésbé sűrű, a regenerálódási idő pedig gyorsabb lehet.
A felső bölcsességfogak eltávolítása után a teljes gyógyulási idő 3-4 nap, míg az alsó bölcsességfogak kihúzása utána 5-6 napba telik a gyógyulás. Utóbbi azért lehet hosszabb, mert az alsó állcsont keményebb, a fog gyökere pedig szerteágazó, többgyökerű is lehet, így az alsó bölcsességfogak eltávolítása kicsit komplikáltabb.

Mit ne tegyen bölcsességfog kihúzás után?

  • fontos kerülni az erőteljes öblögetést, azonban az alapos fogmosást semmiképp sem szabad kihagyni;
  • kerülni kell a dohányzást és az alkoholfogyasztást;
  • a tejtermékek, valamint a túlságosan forró ételek fogyasztása is kerülendő;
  • a megerőltető fizikai aktivitást is célszerűbb máskorra halasztani.

Régóta halogatja a foghúzást, esetleg szeretne részletesebb tájékoztatást kapni bölcsességfogai állapotáról, konzultálna egy kezelési tervről? Keresse fel a szájsebészetünket!

Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika