Az innovatív fogszabályozási technikák világa
A fogszabályozás az esztétikai fogászat egy olyan speciális területe, amely szinte évről évre folyamatosan fejlődik, újításokkal jelentkezik. Ezen a területen mindez különösen fontos, hiszen a láthatatlan, mégis hatékony fogszabályozási technikák megjelenése sok felnőttet is arra ösztönözhetnek, hogy vágjanak bele a kezelésbe. Lássuk, melyek a legnépszerűbb fogszabályozási technikák, és mit is érdemes tudni az egyes készülékekről!
Miért lehet szükség fogszabályozásra?
Ha fogszabályozásról van szó, a legtöbben csupán egy kisebb vagy nagyobb esztétikai probléma megszüntetésére gondolhatnak, azonban fogszabályozásra nem csak ilyen, de egészségügyi esetekben is szükség lehet. A szabálytalan fogsor valójában harapási rendellenességekkel vagy éppen beszédproblémákkal is együtt járhat, ráadásul a fogak nem megfelelő érintkezése miatt a fogínygyulladás vagy a fogszuvasodás kockázata is megnő. A szabálytalanul növekedő fogazat már kisgyermekkorban felismerhető, így érdemes korán, már általános iskolás korban elkezdeni a fogszabályozást. Természetesen nem egy esetben fordul elő, hogy a kisebb-nagyobb problémákat az ember felnőtt koráig halogatja – szerencsére azonban ma már felnőttek részére is hatékony fogszabályozási megoldások állnak rendelkezésre.
Hogy zajlik a fogszabályozás?
Fontos tudni, hogy a fogszabályozás hosszú, többlépcsős folyamat, melyhez elengedhetetlen a rendszeres konzultáció és kontroll.
- Személyes konzultáció: előzetes vizsgálat, melynek során a fogorvos tájékoztatja a pácienst a probléma megoldásának lehetséges módjairól.
- Röntgen készítése: panorámaröntgent készítünk a fogsorról, így megismerhetjük a fogak állapotát.
- Lenyomatfelvétel, fotódokumentáció: fogorvosunk lenyomatot vesz a fogazatról, így segítve a készülék kiválasztását és személyre szabását.
- Kezelési terv meghatározása: a páciens anyagi lehetőségei és elvárásai, valamint az orvosolandó probléma nagysága alapján meghatározzuk a fogszabályozó készülék típusát.
- A készülék felhelyezése: a fogak előkészítése után felhelyezzük a készüléket.
- Kontrollvizsgálatok: a fogszabályozás során bizonyos időnként elengedhetetlen a készülék átállítása, valamint hogy a fogorvos tájékozódjon a kezelési folyamat menetéről.
Rögzített fogszabályzó – a klasszikus megoldás
A leghagyományosabb fogszabályozási technika a rögzített fogszabályzók használata. Az ilyen készülékek úgynevezett bracketekből, azaz tartóelemekből és az őket összekötő fém ívekből állnak. A bracketeket ragasztással rögzítik a fogak külső felületére, így a szerkezet csak a kezelés befejeztével távolítható el. A módszer előnye éppen ezért, hogy gyorsabb eredmény várható tőle, mint egy kivehető készülékről, ugyanakkor a nehezebb tisztítás mellett az észrevehető megjelenés is a hátrányok közé sorolható.
A rögzített fogszabályzó készülékek modern változatai az úgynevezett önligírozó készülékek, melyek szilikon gumikarikák helyett a bracketekbe épített zárak rögzítik a fém íveket. Mindez könnyebb tisztíthatóságot, rövidebb kezelési időt és kevesebb feszítő érzést tesz lehetővé.
Láthatatlan fogszabályzó – kiváló megoldás felnőtteknek
Sokan éppen a fogszabályozó készülék előnytelen megjelenése miatt nem döntenek a kezelés megkezdése mellett. Ilyen esetben a láthatatlan fogszabályozás kiváló megoldást jelenthet, hiszen a fogakra tökéletesen illeszkedő, műanyag sínes Aligner készülék szinte nem látszik, ugyanakkor étkezések és fogmosás alkalmával a készülék kivehető, így könnyű, kényelmes kezelhetőséget tesz lehetővé.
A láthatatlan fogszabályozók másik fajtája a belső fogszabályozó, amely hasonló a hagyományos készülékekhez, ám itt a tartóelemek a fogak belső felületére kerülnek.
Kivehető fogszabályozó – dinamikus helyzetekhez
A kivehető fogszabályozó készülékek bármikor eltávolíthatók, a velük elért eredmény éppen ezért sokkal lassabban jelentkezhet a többi megoldáshoz képest. Kisebb rendellenességek kezelésekor jó megoldás lehet, de komolyabb problémák esetén nem biztos, hogy elérhető velük a kívánt hatás.
Szeretne többet tudni a lehetőségekről? Jelentkezzen be állapotfelmérésre!