Az érelmeszesedést nem lehet varázsütésre megszüntetni
Nem csak itthon, hanem világviszonylatban is a szív- és érrendszeri megbetegedések vezető haláloknak számítanak. Bizonyos rizikófaktorok megtöbbszörözhetik a különféle szív- és érrendszeri rendellenességek kialakulásának esélyét, így sok esetben a korai halálozásért is egy szívinfarktus, stroke vagy valamilyen szívelégtelenség tehető felelőssé.
Nem csoda tehát, hogy a téma kapcsán számos tévhit kering a köztudatban. Sokan hiszik például azt, hogy az érfallerakódások mindenféle csodaszerrel kezelhetőek, sőt, maga az érelmeszesedés is gyógyítható azáltal, ha megtisztítjuk az érrendszert a plakkoktól. Mielőtt még bárki beleásná magát ezeknek az olykor komoly mellékhatásokkal járó tisztítókúráknak a mibenlétébe, fontos kihangsúlyoznunk, hogy a hosszú évek, sőt évtizedek alatt kialakult érelmeszesedést nem lehet csupán varázsütésre megszüntetni. Tehát tudományosan sincsenek alátámasztva a különféle gyors értisztítási „házi” módszerek, amikkel pikkpakk kipucolhatnánk az érrendszerünket. A szó legalapvetőbb, legkézenfekvőbb értelmében az, hogy értisztítás nem létezik.
Az érelmeszesedés folyamatát ugyan gyógyszeres kezeléssel lassítani lehet, de mint más betegségek esetében, itt is a prevencióra kell a fő hangsúlyt fektetni. Vagyis mielőbb ajánlott kiiktatni az érelmeszesedés kialakulásáért felelős káros életvitelbeli tényezőket, majd ezután/emellett érdemes érsebészeti szakorvossal is konzultálni arról, hogy milyen vitaminok, ételek, fűszerek, gyógynövények lehetnek még segítségünkre abban, hogy megakadályozzuk vagy lassítsuk a plakkok képződését az artériák falán.
Melyek az érelmeszesedés kockázati tényezői?
- a túlsúly;
- a magas koleszterinszint,
- a mozgásszegény életmód;
- a dohányzás;
- a magas vérnyomás.
A fokhagyma jót tehet a szívnek, az artériáknak
Az érelmeszesedés megelőzésében, illetve érszűkület esetén érdemes lehet magas C-vitamin tartalmú, érfalerősítő gyógynövényeket fogyasztani valamilyen formában. A csipkebogyó például javíthatja a vérkeringést, és ízletes – kicsit fanyar, de finom – tea készíthető belőle. A galagonya komplex szíverősítő és szívnyugtató hatású gyógynövényként van számon tartva, míg a fehér fagyöngyöt potenciális vérnyomáscsökkentő – és szabályozó növényként ismeri a népi gyógyászat. A fokhagymáról is régóta tudni vélik, hogy nagyon jót tesz a vérrendszer és szív egészségének, ráadásul gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatásai is ismertek.