Az erek típusai és jellemzői
Sokan nem tudják, de Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek – főleg, ha azok kezeletlenek maradnak – olyan rizikófaktorokat hordoznak magukban, amik nem csak itthon, de világszerte is vezető haláloknak számítanak. Gondoljunk csak a szívinfarktusra, a stroke-ra, a koszorúér-betegségre, a szívelégtelenségre, amik a kardiovaszkuláris megbetegedések közül a legismertebbek. Hihetetlennek tűnhet, de kutatásokkal alátámasztott, hogy közel 300 rizikófaktor játszik szerepet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Ezért sem vehetjük fél vállról sem a betegségek kialakulásának megelőzését, sem a még időben diagnosztizált szív- és érrendszeri problémák szakszerű kezelését. Ebben az esetben is az idő nekünk dolgozik, így a még időben felfedezett rendellenességek kezelését azonnal meg kell kezdenünk. Mindegy, hogy kivizsgálásra, megelőzésre, vagy időben elkezdett kezelésre érkezik hozzánk, érsebészet magánrendelésünkön szakszerű ellátásban részesül. Kérjen időpontot mielőbb!
Miből áll az érrendszer?
- verőerekből (artéria, ütőér),
- visszerekből (véna, gyűjtőér),
- hajszálerekből (kapilláris).
Erek – hasonlóságok, különbségek, szerepek
Vért szállítanak a szívből a rugalmas vérerek, vagyis az artériák. Ezeknek is két csoportja van, mégpedig a tüdőverőerek és a szisztémás ütőerek. A tűdöverőerek, ahogy arra nevükből is következtethetünk, a szívből a tüdőbe szállítják a vért, ahol a vér oxigént vesz fel, és a már oxigén dús vér a tüdővénákon keresztül visszajut a szívbe. A szisztémás ütőerek ezzel szembe, a tüdőn kívül, a test többi részét látják el vérrel. Az artériák fala a legvastagabb, mert 3 rétegből is áll: egy belső, egy középső és egy külső rétegből.
A vénák olyan elasztikus erek, amik vért szállítanak a szívbe. Szöveti felépítésük tűpontosan megegyezik az artériákéval, csupán kevesebb bennük a rugalmas rost, a sima izomsejt, illetve úgynevezett zsebes billentyűik vannak, amik a vér egyirányú áramlásáért felelősek.
Venulának nevezik a legkisebb vénákat, amik vérhez az artériáktól, a kis ütőereken és a kapillárisokon, a hajszálereken keresztül jutnak. A legkisebb vénák, vagyis a venulák nagyobb erekbe csatlakoznak, amik végül a legnagyobb erekhez, a gyűjtőerekhez szállítják a vért. Innen, a gyűjtőerekből halad vissza a vér minden cseppje a szívbe.
A kapillárisok a legeslegkisebb hajszálerek, amiket a test szövetein belül találunk. Az artériákból a vénákba szállítják a vért. A kapillárisok fala nagyon vékony, és egyrétegű belhámból épül fel.