Az életmódváltás szerepe az érelmeszesedés megelőzésében

Egyre ismertebb, hogy a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések mára népbetegséggé váltak, a társadalom mégsem fordít kellő figyelmet a megelőzésre. Legyen szó érelmeszesedésről vagy más komolyabb érbetegségről, a tartós gyógyulás csak életmódváltással érhető el, ezért fontos tisztázni, mivel tehet bárki a további műtéti kezelések elkerüléséért.
Mit érdemes tudni az érelmeszesedésről?
Az érelmeszesedés egy lassan, több évtized helytelen életmódja miatt kialakuló betegség, mely csak évtizedek múltán, súlyos tünetek megjelenése esetén válik nyilvánvalóvá. Az érelmeszesedésre utaló jel, ha az alsó végtagokban olyan fájdalom érzékelhető, amely nyugalmi helyzetben megszűnik. Fontos tisztázni, hogy bár ezek a tünetek negyven, sokszor inkább hatvan éve felett jelentkeznek, nem az öregedés jeléről van szó, hanem az alsó végtagi verőérszűkület jeleit tapasztaljuk.
Az érelmeszesedés valójában azt jelenti, hogy az artériák falán zsírokat, kalciumot és koleszterint tartalmazó lerakódások jönnek létre. Ezek növekedésével az erek átmérője szűkül vagy akár el is záródhat, így a vérellátási zavar egyszerre érintheti az végtagok, a vesék, a szív vagy éppen az agy vérellátását. Az érelmeszesedés a vese elégtelen működését, súlyosabb esetben szívrohamot vagy stroke-ot idézhet elő.
A leggyakoribb tünetek:
- Végtagok: zsibbadás, fájdalom, terhelésre egyre erősödő görcs vagy éppen a bőr kékes elszíneződése.
- Szív: a nyakba, a vállakba és a karokba is átsugárzó, nyomó mellkasi fájdalom, mely pihenés során enyhülhet.
- Agy: zsibbadás az arc egyik oldalán, beszéd- és látászavarok, fejfájás, szédülés.
Az érelmeszesedés kialakulását számos tényező befolyásolja, így bár az ötven év feletti férfiak között gyakoribb a betegség megjelenése, az örökletes hajlam mellett a dohányzás, a magas koleszterinszint, az elhízás vagy éppen a magas vérnyomás is hozzájárulhat a problémához. A mozgásszegény életmód és a helytelen, túlzott mértékű vöröshúst, állati zsírokat tartalmazó étrend mind-mind a betegség kialakulását segítik. Éppen ezért mind az érelmeszesedés elkerüléséhez, mind pedig a kezeléséhez elengedhetetlen a rossz életmódbeli szokások megváltoztatása.
Kezelés mellett életmódváltás
Ahhoz, hogy tartós, látványos eredményeket érjünk el, legelőször is a probléma okát kell megszüntetni. Az életmódváltás ugyanakkor komplex feladat, hiszen egyszerre kell figyelmet fordítanunk a testmozgásra, a helyes étkezésre vagy éppen az alkoholfogyasztás és dohányzás felfüggesztésére, valamint a stressz szabályozására.
- Étrend: a vöröshúsok, a sós ételek minimalizálása mellett fogyasszunk több rostokat tartalmazó gyümölcsöket, zöldségeket, növényi olajokat, halat, valamint a finomított gabonafélék helyett térjünk át a teljes kiőrlésű pékárukra.
- Testmozgás: iktassunk be heti legalább három alkalommal 30-45 perces, intenzívebb testmozgást, és a mindennapok során igyekezzünk minél többet mozogni.
Érsebészeti kezelésre van szüksége? Foglaljon időpontot online rendszerünkben!