Az anyajegyekről bővebben
Az anyajegy (naevus), a bőrön megjelenő jóindulatú elváltozás, amely a pigmentsejtek (melanociták) vagy egyéb bőrsejtek túlszaporodásából ered. Színük a természetes bőrszíntől a barnáig vagy feketéig terjed, változatos méretűek és formájúak lehetnek, és többségük már gyermekkorban vagy serdülőkorban kialakul.
Az átlagos anyajegy élettartama körülbelül 50 év, ami idővel általában lassan változik, kiemelkedik és világosabb színűvé válik, de van olyan, ami egyáltalán nem változik, míg mások idővel lassan eltűnhetnek, de 40 éves kor felett ritkán keletkeznek új anyajegyek.
Az anyajegyek kialakulásában a bőr pigmentációja, a genetikai tényezők és a környezeti hatások (UV-sugárzás, napfény) is szerepet játszanak. A hormonális változások (főleg nőknél) és a túlzott napsugárzás növelhetik az anyajegyek számát, mivel az UV-sugárzás serkenti a melanociták termelődését.
Az anyajegyek bárhol megjelenhetnek a testen vagy a nyálkahártyákon, egyedül vagy csoportokban, és általában ártalmatlanok, de bizonyos típusok esetén megnövekedhet a bőrrák, különösen a melanoma kialakulásának kockázata.
Milyen anyajegy-típusok léteznek?
- Veleszületett anyajegyek: vagy már a születéstől kezdve jelen vannak, vagy az első életéven belül alakulnak ki. Méretük a 1,5 cm-nél kisebbtől egészen a 20 cm-es vagy annál nagyobbig terjedhet, és tartalmazhatnak szőrszálakat is. A 2 cm-nél nagyobb anyajegyeket megelőző célból érdemes sebésszel eltávolíttatni.
- Szerzett anyajegyek: általában kis méretű, jól körülhatárolható, szabályos alakú anyajegyek, amelyek többnyire az UV-sugárzásnak kitett bőrfelületeken keletkeznek. Ritkán válnak rosszindulatúvá kivéve, ha nagy számban (50-nél több) fordulnak elő, ilyen esetekben magasabb lehet a melanoma előfordulásának kockázata.
- Atípusos anyajegyek: általában szabálytalan formájú és különböző színű (fekete, sötétbarna, halványbarna, vöröses vagy több színárnyalatú) anyajegyek, amelyek nem élesen határolódnak el a környezetüktől. Esetükben fokozott a melanoma kialakulásának veszélye, ezért a rendszeres szűrés ezeknél a változatoknál kulcsfontosságú.
Jó- és rosszindulatú anyajegyek
Az általában inaktív sejtekből kialakuló, jóindulatú anyajegyek nem okoznak komolyabb egészségügyi problémákat, bár esztétikailag zavaróak lehetnek.
A rosszindulatú anyajegyek esetén rendellenes sejtosztódás következik be, ezért esetükben a legfontosabb a korai felismerés, hiszen idővel akár bőrrákká (melanoma, nem melanoma bőrrák) is válhatnak. A túlzott mértékű anyajegy kialakulása nem feltétlenül jelent egészségügyi veszélyt, de fontos, hogy figyelemmel kísérjük őket.
A következő esetekben kiemelten fontos a mielőbbi szűrővizsgálaton való részvétel:
- Az anyajegy mérete, színe vagy formája változik.
- Az anyajegy viszket, fáj, vérzik, vagy váladékozik.
- Ha egy anyajegy gyorsan növekszik, vagy új anyajegyek jelennek meg rövid idő alatt.
A korai felismerés kulcsfontosságú a bőrrák, különösen a melanoma megelőzésében és kezelésében. Magánklinikánkon bőrgyógyászati szakvizsgálatra és anyajegy eltávolításra is lehetőség van, jelentkezzen be hozzánk online vagy telefonon, és ha kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!