Az anyajegy és a szemölcs

Mivel szemölcs és az anyajegy között sokszor nehéz különbséget tenni, ezért először tisztázzuk a fogalmakat.
Az anyajegy veleszületett, vagy később kialakuló, éles határú, a környezetétől eltérő színű vagy felszínű maradandó elváltozás a bőrön vagy a nyálkahártyán.
A szemölcs egy több mint száz DNS típusú vírusfajta által okozott, halványsárga vagy piszkosszürke, különböző nagyságú és pontozott felszínű, lapos vagy kocsányon függő bőrszínű kinövés, amelyből több mint 50 féle létezik. Létrejöttében a hajlam, illetve a csökkent immunreaktív állapot játssza a főszerepet.
- A karfiolszerű felületű közönséges szemölcs főleg ujjakon, körmök közelében, kézfejen, térden, arcon és könyökön jelenik meg.
- A középen kissé behorpadt, fényes felületű uszodaszemölcs kizárólag a talpon fordul elő.
- Az anyajeggyel legkönnyebben összetéveszthető lapos szemölcs főleg arcon, alkaron, kézfejen, csukló környékén jelenik meg.
- A futószemölcs egy jóindulatú bőrnövekedés, amelyet a HPV vírus bizonyos törzsei okoznak, és amelyből bármely testrészen akár száz darab is megjelenhet. A nemi szerveken előforduló genitális szemölcs kezelése mindenképpen szakorvost igényel.
Az egyszerű szemölcsök akár spontán is elmúlhatnak, a napfény vagy az összeérő bőrfelületek izzadása pedig kifejezetten a megmaradásukat segíti elő.
Fontos odafigyelni arra, hogy a szemölcsöt ne kaparjuk el, mert így további területeket is megfertőzhetünk. Kialakulását megelőzhetjük gyakori kézmosással, tiszta törölköző és papucs használatával.
A szemölcs eltávolítása
Otthoni kezelésre gyógyszertárban kapható fagyasztó spray, szalicilsav-tartalmú kenőcs és oldat, ecsetelő, stift, de csak azokon a testrészeken ajánlott, ahol nem vékony a bőr.
Az egyneműen sötét színű vagy mákszerűen pigmentált szemölcsök mindenképpen sebészeti ellátást igényelnek, ha zavaró a jelenléte, akkor javasolt eltávolítani, de nem feltétlenül szükséges, amennyiben csak esztétikai problémát okoz.
Az eltávolítás módja a szemölcs előfordulási helyétől és nagyságától függ.
A helyi érzéstelenítéssel végzett, rövid ideig tartó lézeres szemölcseltávolítás során az ép környezet nem károsodik, és általában egyszeri kezelést igényel a legtöbb esetben. Nem jár együtt utófájdalommal, a seb 1-2 hét alatt behámosodik, és hegmentesen meggyógyul.
A fagyasztásos módszer esetén megfagyasztják a szemölcsöt, ami néhány nap alatt leszárad, az elektromos késsel történő kimetszés során pedig egy elektromos késsel kimetszik azt.
Mindkettő szintén helyi érzéstelenítéssel törtéik, de ezeknél általában kisebb precizitást lehet biztosítani, mint a lézeres eljárásnál.
A szemölcs eltávolítása érdekében forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz, aki megállapítja, hogy esetünkben melyik módszer alkalmazására van szükség!