Anyajegy eltávolítás: mire érdemes számítani?
Az anyajegy eltávolítás ma már megszokott beavatkozás, amely nem csupán egészségügyi, de esztétikai okokból is szükségessé válhat. Lássuk, mit érdemes tudni az anyajegy eltávolítás módszereiről vagy éppen az operációra való felkészülésről!
Anyajegyek mindenki bőrén előfordulnak
Van, aki hajlamosabb rá, van, aki kevésbé, de anyajegyei mindenkinek vannak. Ezek a velünk született vagy az évek során kialakuló bőrelváltozások az esetek többségében teljes mértékben ártalmatlanok, és többféle kinézetben is megjelenhetnek. Előfordulhatnak sötét barna, világos barna, szürkés árnyalatú vagy éppen vörös, rózsaszín anyajegyek is, melyek mérete és felületének tapintása is változhat. Az anyajegyek az UV-sugárzás hatására is elszaporodhatnak, de megjelenésükben akár hormonális változások is szerepet játszhatnak.
Ha melanómáról van szó, elengedhetetlen a beavatkozás
Noha az anyajegyek alapvetően ártalmatlanok, előfordulhat, hogy melanómáról, azaz a bőr pigmenttermelő sejtjeiből kiinduló rákos megbetegedésről van szó. Kezdeti stádiumban a melanómák nehezen különböztethetők meg az egészséges anyajegyektől, ezért a diagnózis megállapításához szakorvosi vizsgálatra, illetve szövettani vizsgálatok végzésére van szükség. Ugyanakkor elmondható, hogy bizonyos intő jelek esetén gyanakodhatunk az anyajegyek rosszindulatú elváltozására:
A melanóma jelei lehetnek:
- Az anyajegy méretének, színének, illetve határainak változása,
- Viszketés, fájdalomérzet, esetleg váladékképződés az anyajegyen.
Fontos, hogy az anyajegyeket otthon is ellenőrizzük, és már gyermekkortól kezdve figyelemmel kísérjük azok változását. Mindemellett javasolt rendszeres szűrővizsgálatokon is részt venni, így is segítve a kételyek eloszlatását, valamint a probléma mielőbbi felismerését.
Anyajegy eltávolítás esztétikai okokból
Anyajegy eltávolításra természetesen nem csupán egészségügyi, de esztétikai okokból is lehetőség van. Amennyiben valaki úgy érzi, hogy egy-egy anyajegye zavarja a megjelenését, önbizalmát, az anyajegy levétele általában könnyen elvégezhető, a beavatkozás kevés fájdalommal jár, és a regeneráció is igen gyors.
Az anyajegy eltávolítás menete
Az anyajegyek levételének több szokás alkalmazni. A helyes módszer megválasztása egyaránt függ az anyajegy méretétől alakjától és színétől, illetve attól is, hogy hol található.
- lépés: az anyajegy és a körülötte lévő bőrfelület sterilizálása és érzéstelenítése.
- lépés: az anyajegy eltávolítása:
- Lapos, domború anyajegyek esetén szikével történő eltávolítás.
- Sötét, nagy méretű vagy melanómagyanús anyajegyek esetében az anyajegy és a környező bőrfelület műtéti kimetszése.
- lépés: a seb összevarrása.
Az eltávolított anyajegyeket minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni, így segítve az esetleges rákos elváltozás megállapítását. A laborvizsgálat abban az esetben is kötelező, ha az anyajegy levétele csupán esztétikai okokból történt.
Regeneráció a beavatkozás után
Az anyajegy eltávolítás szerencsére nem igényel hosszabb regenerációt. Az érzéstelítő hatása a műtét után hamarosan elmúlik, ezután a bőrfelület néhány napig érzékeny lehet. Amennyiben két milliméternél nagyobb anyajegyről van szó, az anyajegy helyét össze kell varrni, így varratszedésre a beavatkozás utáni nagyjából hét nap múltán van szükség. Fontos, hogy az eltávolított anyajegy helye még varratszedés után is érzékeny lehet, így a következő napokban kerülni kell a közvetlen napfényt. Ebben az időszakban Spf 50-es fényvédőt szükséges használni.
Anyajegy eltávolításra jelentkezne? Foglaljon időpontot sebészet magánrendelésünkre online!