Amit a nyaki verőerekről tudnia kell

A nyaki verőerek vizsgálatára megelőzési szempontból és tünetek megjelenése esetén is szükség lehet, hiszen az esetlegesen kialakuló érszűkületet a lehető leghamarabb kezelni kell. Lássuk, mit kell tudni a betegségről, és milyen kezelési formák érhetők el!
Mi miatt alakulhat ki a nyaki verőérszűkület?
A nyaki verőérszűkület leginkább a negyven év feletti, túlsúlyos, magas vérnyomástól szenvedő és erősen dohányzó férfiakat érinti, azonban az erek vizsgálatára nem csupán e csoport számára lehet szükséges. A nyaki verőerek (carotisok) egészsége kulcsfontosságú, hiszen nagyrészt ezek látják el vérrel az agyat, illetve az arc különböző részeit. A verőér beszűkülését zsíros lerakódások, koleszterin és meszes plakkok okozzák, szűkítve az ér átmérőjét és egyúttal csökkentve a szállított oxigén mennyiségét. A plakkokról kisebb darabok is leválhatnak, amelyek artériás elzáródást okozhatnak az agyban. Amennyiben a nyaki verőér elzárul, átmeneti iszkémiás roham vagy akár stroke is kialakulhat.
A betegség kockázatát a következő tényezők növelik:
- Dohányzás,
- Magas zsírtartalmú ételek fogyasztása,
- Magas vérzsírszint,
- Sok üléssel járó életmód.
Doppler vizsgálattal a betegség kiszűréséért
A nyaki verőerek ultrahangos vizsgálatával könnyen beazonosítható az érszűkület, ugyanakkor az ultrahangra prevenciós célból is szükség lehet. Doppler vizsgálattal a nyaki erek keringése egyszerűen tanulmányozható, hiszen képes könnyen kimutatni a véráramlásban tapasztalható vagy éppen az erek falát érintő eltéréseket, elváltozásokat. A vizsgálat teljes mértékben fájdalommentes, csupán egy zselés anyag kerül a nyakra, hogy a vizsgálóeszköz légmentesen érintkezhessen a bőrrel.
A nyaki verőérvizsgálatnak már kialakult betegségek esetén kiemelt szerepük van, így bizonyos tünetek, tünetegyüttesek esetén (fejfájás, szédülés, egyensúlyzavar, a láb megdagadása) vagy éppen stroke után elengedhetetlen az ultrahangos diagnosztika elvégzése. A vizsgálat képes megállapítani a felhalmozódott plakk mértékét, de az erek állapotának felmérésével hozzájárulhatunk az érszűkület kialakulásának megakadályozásához is. Akár cukorbetegségtől, koszorúér-betegségtől, magas koleszterinszinttől szenvedő betegekről van szó, az ultrahangos vizsgálat segíthet megelőzni a betegségek súlyosbodását.
Hogyan kezelhető a nyaki verőérszűkület
A betegség kezelése nagymértékben függ a szűkület mértékétől. Ötven százaléknál kisebb szűkület esetén gyógyszeres kezelés is elegendő lehet, ám az annál nagyobb szűkület műtéti beavatkozást igényelhet. A preventív gyógyszeres kezelés során egyaránt alkalmazhatunk véralvadásgátló, vérlemezkegátlót, vérnyomáscsökkentő vagy éppen koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket. A műtéti beavatkozás során a szűkület jellegétől függően a szűkület kitágítására vagy az artéria kitisztítására lehet szükség.
Modern magánklinikában keresne megoldást betegségére? Jelentkezzen be érsebészeti magánrendelésünkre Ön is online!