A vastagbél funkciója és betegségei
A vastagbél az emésztőrendszer nagyjából másfél méter hosszúságú szakasza, amelynek funkciója kiszűrni azokat az anyagokat, amelyeket a szervezet már nem képes felszívni. Lássuk, milyen részei vannak a vastagbélnek, és melyek a leggyakoribb hozzá kapcsolódó betegségek!
A vastagbél felépítése
A vastagbél a tápcsatorna legtágabb, mintegy hat centiméter átmérőjű, utolsó szakasza, mely felszívja a bélsárban megmaradt folyadékot, és továbbítja a székletet a végbél irányába. Itt már nem történik emésztés, ezért a vastagbél nem termel emésztőenzimeket, ám bélnedveket igen, amelyek segítik a felszívódást. A vastagbélnek nincsenek bélbolyhai, falát nyálkahártya, kötőszövet, izomréteg, illetve hashártya alkotja. A vastagbél mozgása lefele haladva, hullámzó jelleggel történik.
A vastagbél különböző szakaszai:
- ileum
- coecum (vakbél)
- colon scendens (felszálló vastagbélszakasz, amely a hasüreg jobb oldalán található)
- colon transversum (a hasüreg felső felén található haránt vastagbél)
- colon descendens (leszálló vastagbélszakasz, amely a hasüreg bal oldalán található)
- colon sigmoideum (szigmabél)
- rectum (végbél)
- appendix vermiformis (féregnyúlvány a vakbél végén)
- végbélnyílás
Mit csinál a vastagbél?
A vastagbél tárolja és keveri a béltartalmat, kivonja belőle a folyadékokat, illetve továbbítja azokat. A vastagbélbe ugyanakkor nem csupán szájon át kerülhet folyadék, a nyálmirigyek és a gyomor is jelentős mennyiségű nyákot termel, így egy nap akár a kilenc-tíz litert is elérheti a bélcsatornába kerülő összes folyadék mennyisége, aminek nagy része visszaszívódik a szervezetbe. A fel nem szívódó anyagok besűrítődnek, majd amikor elérik a végbélcsatornát, a székelési inger hatására távoznak.
Egészséges bélflórával a betegségek ellen
Az immunrendszer állapota jelentős mértékben kapcsolódik a vastagbélhez, hiszen az immunsejtek többsége itt képződik. Éppen ezért a bélflórának óriási szerepe van a különböző betegségek elleni küzdelemben, így fontos, hogy elegendő mennyiségben tartalmazzon probiotikus, azaz jótékony baktériumokat, melyek segítenek megőrizni a bélnyálkahártya épségét.
A vastagbél leggyakoribb betegségei közé tartozik a vastagbélgyulladás, a vastagbélrák, illetve a vastagbélpolip. A különböző betegségek megelőzéséért mindenki tehet rostban gazdag tápanyagok fogyasztásával, melyek segítik a salakanyagok ürítését, a stressz csökkentésével.
Állandó székrekedést, görcsöket, puffadást, véres székletet vagy hasmenést tapasztal? Jelentkezzen be klinikánk gasztroenterológiai magánrendelésére online, mindössze néhány kattintással!