A terhességi cukorbetegség felismerése és kezelése

Gesztációs diabétesznek nevezik azt a típusú cukorbetegséget, ami kifejezetten a terhesség ideje alatt alakul ki. Az esetek többségében csak egy átmeneti állapotról van szó, ami a baba születésével megszűnik, azonban mind a kismama, mind pedig a születendő baba egészsége szempontjából fontos foglalkozni ezzel. Általában egy szigorúbb diétával és adott esetben inzulinterápiával kezelhető a probléma. Nőgyógyászat magánrendelésünkön kiemelt figyelmet fordítunk a terhességi cukorbetegséggel élő kismamákra is, így bátran kereshet minket.
Mik azok a rizikófaktorok, amik hatással lehetnek a terhességi cukorbetegség kialakulására?
A terhességi protokoll szerint, a kismamák általános diabétesz szűrése a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a kismamát már a várandóssága előtt is inzulinrezisztenciával diagnosztizálták, vagy ha korábbi terhessége alatt már volt gesztációs diabétesze, akkor már a várandósság korai szakaszában, a 10-12. héten vizsgálják. Mint minden betegségnél, így ennél is vannak bizonyos rizikófaktorok, amelyek növelhetik a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét. A túlsúly, a már korábban kialakult inzulinrezisztencia, a genetikai hajlam, de még a kismama életkora is kockázati tényező lehet. Mivel a jelenség mögött a terhesség ideje alatt történő hormonális változások állnak, ezért akár más, korábbi hormonproblémák is rizikófaktornak számíthatnak.
Az életmódbeli változások és a tudatos táplálkozás sokat segíthet
Mivel kifejezett tünetei nincsenek, ezért a terhességi cukorbetegségre általában csak a szűrővizsgálatok során derül fény. A terheléses vércukorvizsgálat a standard protokoll szerint 75 gramm glukózzal történik. Az első vérvétel után a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, majd 120 perc múlva egy újabb vérvétel jön. Az itt kapott eredményt pedig – ha az terhességi cukorbetegséget mutat – akkor diabetológus szakorvos értékeli, majd ezután megkezdődhet a kismama kezelése is. A cél minden esetben, hogy minél optimálisabb szinten lehessen tartani a kismama vércukorszintjét, ami mind a baba, mind pedig a kismama egészsége szempontjából fontos.
Általában a jó vércukorszint eléréséhez vezető út sem csak a gyógyszeres kezelésből áll, így életmódbeli változtatásokkal, rendszeres testmozgással és tudatos táplálkozással is sokat lehet tenni. A kismama étrendjének kialakítása minden esetben személyre szabottan történik. A gesztációs diabétesz teljes ideje alatt különösen lényeges a vércukor rendszeres ellenőrzése, az értékeket pedig célszerű egy úgynevezett vércukornaplóban vezetni. Ez amiatt is fontos, mert az értékek pontos nyomonkövetésével egyénileg határozható meg a kezelés, ami mind a diéta, mind pedig egy lehetséges inzulinterápia szempontjából is kulcsontosságú.
Magánklinikánkon az időpontfoglalás gyors és egyszerű, hétvégenként is állunk a pácienseink rendelkezésére – jelentkezzen be mielőbb!