A szemölcsök és az immunrendszer

A szemölcsök bárki esetében megjelenhetnek, azonban a megfelelő kezelési mód kiválasztása miatt fontos jobban megismerni a betegség kialakulásának okát. Lássuk, mit kell tudni a vírusos szemölcsökről!
Megszabadulna a szemölcseitől?
Noha a szemölcsök valójában megfelelő orvosi beavatkozással könnyedén eltávolíthatók, sok ember mégis akár évekig szenvedhet a problémától. Ennek egyik oka, hogy a számos szemölcstípus közül a páciensek nem mindegyiket ismerik fel, így azt sem feltétlenül tudják, milyen gyógymód lehet a problémára. Mások ugyan észreveszik a szemölcsök megjelenését, de félinformációk alapján úgy gondolják, ki tudják kúrálni magukat, és a szemölcsök akár maguktól is eltűnhetnek. Noha a szemölcsöket valóban a legyengült immunrendszer miatt, a hámsejtek sérülésein bejutó vírusok okozzák, az immunrendszer erősítésével csupán a szemölcsök kialakulása előzhető meg.
A szemölcsök és a HPV-vírus
A HPV (humán papillóma vírus) fogalmával egyre többet találkozhatnak a laikusok is. Valójában azonban éppen ez az a vírus, amely a hámsejtek sérülésekor a szervezetbe kerülve szemölcsöket okozhat. Noha ez nem feltétlenül vezet daganatok kifejlődéséhez, a vírus ellen ma már védőoltással védekezhetünk, elkerülve a vírus okozta méhnyakrákot és egyéb daganatos megbetegedéseket.
Szemölcsök eltávolítása orvosi eszközökkel
Az eltávolítás módja attól függően változhat, hogy milyen szemölcsről beszélünk. A betegség leggyakoribb típusa a közönséges szemölcs a tenyéren, az ujjakon vagy akár a talpon is megjelenhet, és sárgás vagy szürkés árnyalatú is lehet. Mivel ezek a szemölcsök a leggyakrabban nem fájdalmasak, amíg meg nem sérülnek, előfordulhat, hogy a páciensek sokáig halogatják a kezelést. A talpon kialakuló befelé növő szemölcsök ezzel szemben a járás során fájdalmat is okozhatnak, ezért kezelésük sürgősebb beavatkozást igényel.
Szemölcstípusok:
- Lapos szemölcs, futószemölcs: lapos, bőrszínű szemölcstípus, főleg 12-18 éves kor között jelenik meg.
- Uszodaszemölcs: gyerekek esetében a leggyakoribb, félgömb alakú, közepén köldökszerű behúzódás figyelhető meg rajta.
- Lógó szemölcs: nyakon, arcon, szemhéjon, hajlatokban megfigyelhető szemölcstípus.
- Közönséges szemölcs: HPV vírus okozta, érintkezéssel terjedő, bőrszínű, kis méretű bőrkinövés.
- Nemi szerveken kialakuló szemölcs: HPV vírus egyes típusai okozzák, szexuális együttléttel, valamint bőr-bőr kontaktussal terjedhet.
Milyen módszerekkel távolíthatók el a szemölcsök?
A szemölcsök kezelése minden esetben a pontos diagnózis felállítása után kell, hogy történjen. Az eltávolításuk nemcsak esztétikai szempontból elengedhetetlen, hanem azért is, mert a szemölcsök további fertőzést okozhatnak, és elhelyezkedésüktől függően a mindennapi életvitel szempontjából is zavaróak lehetnek. A leggyakoribb kezelési módok közé tartozik az ecsetelés, a fagyasztás, a lézerrel történő leégetés, valamint a sebészi beavatkozás is.
Szeretne bejelentkezni bőrgyógyászati szakrendelésünkre? Foglaljon időpontot online még ma!