A rendszeres anyajegy szűrés fontossága
Az anyajegy nem más, mint a festékes (pigmenttermelő) sejtek összecsoportosulása, mely genetikai vagy hormonális okokból, illetve UV-sugárzás hatására is kialakulhat. Az anyajegyek rendkívül változatos méretben és mennyiségben fordulhatnak elő testünk bármely részén, és legtöbb esetben teljesen ártalmatlanok, azonban időről időre érdemes szakemberrel megvizsgáltatnunk őket.
Anyajegy szűréssel a bőrrák ellen
Az összes daganattípus 40%-áért a bőrrák felelős, és bár ezek közül a melanoma a legritkább, a melanomák 30%-a meglévő anyajegyekből alakul ki. Ez a legagresszívabb fajta és a leggyorsabb áttétesedést okozó bőrrák, ezért elengedhetetlen, hogy anyajegy szűrés alkalmával már kezdeti stádiumban felismerjük.
Érdemes tudatosítani, hogy a hosszú távú UV-sugárzás, így a nagy dózisú napozás megnöveli az anyajegyek kialakulásának esélyét. Ez fokozottan igaz a szoláriumok használatára, hiszen tíz szoláriumban eltöltött perc alatt ugyanakkora mennyiségű UV-sugárzásnak tesszük ki bőrünket, mint egy egész napos fényvédő nélküli napozás alatt. Mindezek miatt a nyár eltelte után érdemes megvizsgáltatnunk bőrünket, és ha gyakran járunk szoláriumba, kiváltképpen figyeljünk oda a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára.
Az ABCD módszer
Amennyiben családunkban jellemző a nagyobb méretű és számú, szabálytalan alakú anyajegyek kialakulása, mindenképpen kísérjük figyelemmel sajátjainkat. Ezekből az úgynevezett atípusos anyajegyekből nagyobb eséllyel alakulhat ki melanoma. Ugyanígy érdemes jobban odafigyelnünk, ha gyermekkorunkban sokszor égtünk le, illetve ha anyajegyünk rendszeresen megsérül, felhorzsolóik, leég. A világos bőrtípussal, szőke hajjal, kék szemmel rendelkező emberek fokozottan vannak kitéve a melanoma veszélyének. Ilyen esetekben érdemes rendszeresen ellenőriznünk bőrünket.
Az önvizsgálat helyes módszerét leginkább az angol ABCD betűszó írja lesz. Eszerint az ellenőrzés során figyeljünk oda az anyajegy aszimmetriájára (A), a szegélyére (B, azaz border), a színére (C, azaz color) és az átmérőjére (D, azaz diameter).
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha régi anyajegyünk színe elsötétedik, vöröses, esetleg kékes lesz, mérete megnövekszik, viszketni kezd, felülete egyenletlenné válik, kisebesedik, vérezni kezd vagy megváltozik a határvonala. Ilyen esetekben mindenképpen szakorvosi vélemény szükséges.
Szakorvosi ellenőrzés
A bőrgyógyászati vizsgálat alkalmával digitális dermatoszkóppal könnyen és gyorsan, mélyrehatóan, ugyanakkor fájdalommentesen átvizsgálható a bőrfelület. Ezzel a módszerrel akár harmincszoros nagyítással tekinthető meg a felhám legalsó sejtrétege, a bazális sejtsor. Ez a vizsgálat is ugyanarra az ABCD szabályra épít, amit sajátmagunk vizsgálatakor is alapul kell vennünk, ám a dermatoszkópos vizsgálat a szabad szemmel nem látható rétegeket is feltárja, így rendkívül korai stádiumban is képes érzékelni az elváltozásokat.
Az anyajegy eltávolításának leghatékonyabb módja az ép szövetekkel együtt történő kimetszés. Amennyiben szövettani vizsgálat után felmerül a rosszindulatúság gyanúja, onkodermatológus tesz javaslatot a műtétre.
Ne várja meg, hogy műtétre kerüljön a sor! Járjon anyajegy szűrésre rendszeresen!