A nyaki verőér (carotis) betegsége: tünetek, megelőzés és kezelés
A nyaki verőér (carotis artéria) testünk legnagyobb verőere, ami az aortából ered, és a vért a szívből a fej és az arc különböző részeibe szállítja. Két nyaki verőerünk van, egy jobb és egy bal oldalon, amelyek belső és külső ágakra ágaznak el a nyakunkban az állkapcsunk alatt.
A nyaki verőér betegsége, a beszűkülés (érelmeszesedés/ atherosclerosis), amit zsíros lerakódásokból, koleszterinből és más anyagokból álló meszes plakkok okoznak, aminek következtében csökken a véredényeken keresztüláramló oxigéndús vér mennyisége. Amennyiben a plakkokról kis darabok sodródnak le, ezek az agyba feljutva artériás elzáródást okozhatnak.
A carotis-szűkület esetén kisebb-nagyobb mértékben általában mindkét nyaki verőér érintett, és bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a 40 év feletti, dohányos, túlsúlyos, magas vérnyomással élő férfiakat érinti. A betegség kialakulásának kockázatát a következő tényezők növelhetik: megemelkedett vérzsírszint, cukorbetegség, idős életkor,magas telített zsírtartalmú étrend,örökletes tényezők, ülő életmód, dohányzás.
A carotis betegségei általában tünetmentesek, de, ha a nyaki verőér annyira beszűkül, és el is záródik, akkor átmeneti iszkémiás roham vagy a vérrögképződés következtében stroke alakul ki. Az átmeneti iszkémiás roham szintén egy rövid időre gátolja az agy egy területének a vérellátását, de a stroke-kal ellentétben a tünetei csak rövid ideig állnak fenn, és jellemzően 24 órán belül elmúlnak. Az átmeneti iszkémiás roham vagy a stroke jellemző tünetei: mozgáskoordináció hiánya vagy mozgásképtelenség, zavaros látás, a test féloldali hirtelen elgyengülése zsibbadása vagy bénulása, átmeneti látásvesztés, szédülés vagy ájulás, zavartság, a koncentrálási képesség hiánya, artikulálatlan, összefüggéstelen beszéd, fejfájás. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy valaki stroke-ot kapott, azonnal mentőt kell hívni!
A nyaki verőér meszesedésének vizsgálatát nyaki ér UH-al végzik, mely a szűkület mértékét határozza meg. Ha ez az érték az 5o%-ot meghaladja, akkor CTA vagy MRA vizsgálat szükséges, melyek a nyaki éren a plakk pontos szerkezetét, kiterjedését és egyben az agyi károsodás mértékét is igazolni tudják.
A nyaki verőér szűkületének kezelése
Amennyiben a szűkület mértéke 50%-nál kisebb, akkor preventív gyógyszeres kezelés (trombocitagátló (vérlemezkegátló), véralvadásgátló, koleszterinszintet és/vagy vérnyomást csökkentő gyógyszerek), illetve a rizikótényezők csökkentése szükséges (dohányzás elhagyása, diabétesz rendezése, súlytöbblet csökkentése, rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás). Ha a szűkület az 50%-ot meghaladja, akkor műtéti kezelés (artéria kitisztítása vagy a szűkület kitágítása egy háló (sztent) segítségével) lehet indokolt, amelynek célja a súlyosabb neurológiai tünetek és a stroke kialakulásának megelőzése, de a klinikai tünetek javulása a műtéttel nem várható. A kezelés módját nem a klinikai tünetek súlyossága, hanem a nyaki ér szűkületének mértéke befolyásolja elsősorban.
Az érműtét után a gyógyszeres kezelés folytatása és a rizikótényezők csökkentése, illetve fél évente kontroll indokolt az erek állapotának felmérésére.
A carotis-szűkület megelőzése érdekében kiemelten fontos az egészséges életmód és táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a dohányzás elhagyása. A magas vérnyomás és koleszterinszint hajlamosító tényezői az érelmeszesedésnek, ezért mindkettő rendszeres ellenőrzést és szükség esetén kezelést igényel.
Fontos hangsúlyozni, hogy a carotis betegsége súlyos, akár életveszélyes is lehet, ezért az enyhébb tünetek jelentkezése esetén is minél előbb orvoshoz kell fordulni a megelőzés és az időben történő kezelés érdekében.
Magánklinikánk érsebészetén szakorvosi vizsgálatot és visszérkezelést is biztosítunk betegeink részére, foglaljon időpontot online vagy telefonon – akár szombaton vagy vasárnap is!