A nátha és a fülfájás
A hétköznapi nyelvhasználatban leginkább csak megfázásnak nevezett kórkép az egyik leggyakoribb megbetegedés. Voltaképpen nem is egy bizonyos betegségről van szó, hanem gyűjtőfogalomként minden olyan vírusos megbetegedést magában foglal, ami a felső légutakat érinti, és körülbelül egy hét alatt, általában komplikációk nélkül el is múlik. A náthás megbetegedést sokan már-már az októbertől márciusig tartó időszak természetes velejárójának tartják, és enyhébb tünetek fennállása esetén ugyanúgy közösségbe járnak, mintha teljesen egészségesek lennének – gondoljunk csak a köznevelési intézményekre és a munkahelyekre. Ez nagy hiba, mert a cseppfertőzéses betegségek igen gyorsan terjednek, és pár nap elteltével már egész csoportok, osztályok produkálhatják a tüneteket.
Tünetek és szövődmények
A nátha tüneteit mindenki ismeri, hiszen a felmérések szerint évente akár 3-4-szer is átesünk valamilyen felső légúti betegségen: torokfájás, köhögés, tüsszögés, orrfolyás és -dugulás, olykor hőemelkedés – csak néhány ismert példa a kellemetlen tünetekre. Vannak azonban olyan esetek is, amikor szövődményekkel számolhatunk. Ha egy-két héten belül sem enyhülnek a tünetek, mindenképp orvoshoz kell fordulni, ellenkező esetben akár hörghurut, arcüreggyulladás vagy akár tüdőgyulladás is kialakulhat. És ott van persze a főként gyerekeknél, de olykor felnőtteknél is jelentkező középfülgyulladás, ami akkor alakul ki, ha a kórokozók a fülkürtön át a dobüregbe jutnak. A heveny középfülgyulladás nemcsak erős, lüktető fülfájással és halláscsökkenéssel, hanem lázzal, levertséggel és étvágytalansággal is társul.
A középfülgyulladás kezelése
Noha a tünetek alapján könnyen megállapítható a középfülgyulladás megléte, a pontos diagnosztizáláshoz és a megfelelő kezelés előírásához mindenképp szükséges felkeresni szakorvost, vagy akár ellátogatni egy megbízható fül orr gégészet magánrendelésre. Az anamnézis után fizikális vizsgálatok következnek, ezek egyik lépéseként a kezelőorvos otoszkóppal méri fel a középfül állapotát, de a garat és az orrüreg sem marad ki a vizsgálatból. Képalkotó eljárásokra inkább akkor van szükség, ha a középfülgyulladás visszatérő, rendszeres probléma. A kezelés a középfül állapotának függvénye. Van, hogy elegendő a megfelelő gyógyszerek szedése és a melegítés, de akár fülfelszúrásra is sor kerülhet, hogy a dobüregből kiürüljön a váladék.
Fülfájással minden esetben forduljon szakorvoshoz, mert a kezeletlen állapotok hosszú távon akár halláskárosodáshoz is vezethetnek!