A menopauza és az endokrin rendszer
Az endokrin rendszer átrendeződése, a női nemi hormonok drasztikus csökkenése idézi elő a változókort, vagyis a menopauzát. Ilyenkor nem csak a havi ciklusuknak mondanak búcsút a hölgyek, de egy sor egyéb endokrinológiai változással is szembe találhatják magukat. De nem egyik napról a másikra, mert a hormonrendszer átalakulása egy jóval hosszadalmasabb folyamat, ráadásul nagyon egyénfüggő is, hogy kit mennyire viselnek meg a változókor tünetei, illetve az is eltérő lehet, hogy kinél milyen módon nyilvánulnak meg ezek a tünetek.
A hormonális változások hatása a női egészségre
A változókori hormonális átalakulásnak nem csak testi tünetei vannak. Fizikailag, szellemileg és lelkileg is megviseli a nőket, és mivel a hormonrendszer átrendeződése akár 5-10 évig is eltarthat, ezért különösen fontos, hogy rendszeres endokrinológiai vizsgálatokkal szem előtt, illetve – a lehetőségekhez mérten – kordában tartsuk a tüneteket.
A változókort alapvetően két női nemi hormon, mégpedig az ösztrogén és a progeszteron szintjének változása okozza. A hormonrendszerről tudjuk, hogy rendkívül érzékeny a változásokra, így akár még egy kisebb hormonális eltérésnek is lehetnek testi-lelki következményei. 35 éves kor környékén, vagyis a termékenységi évek vége felé a nők nemi hormontermelése megváltozik. Először csökkenni kezd a progeszteron szint amiatt, mert már nem minden ciklus alatt keletkezik érett petesejt. Ez a progeszteron szempontjából azért fontos, mert az érett petesejt visszamaradó burka, az úgynevezett sárgatest termeli a progeszteron hormont.
Eleinte a szervezet rövidebb-hosszabb ideig képes még kompenzálni a progeszteron csökkenését, azonban minél többször marad el a petesejt érés, azzal annál inkább csökken a progeszteron szint. A hormonrendszer végig azon dolgozik, hogy ezt a hiányt valahogy pótolni tudja, így az agyalapi mirigy egyre több stimuláló hormont (FSH, LH) kezd termelni a petefészkek serkentésére. Vérvizsgálattal kimutatható a változókor kezdete, hiszen ilyenkor a vérben jelentősen megemelkedik a tüszőstimuláló hormonok szintje, ami már a menopauza előfutára.
A leggyakoribb perimenopauza tünetek
A perimenopauza időszakában, vagyis a menopauza korai szakaszában legintenzívebbek a hormonváltozások okozta tünetek. A kellemetlenségekkel persze egy idő után megtanulnak a nők együtt élni, mégis érdemes rendszeres vizsgálatokkal kontroll alatt tartani ezeket a változásokat. Vannak, akik könnyen átvészelik ezt az időszakot, míg mások nagyon megszenvedik a perimenopauza tüneteit. Elképesztő, de közel ötven féle tünete is lehet a menopauza beálltát megelőző hormonális ingadozásoknak. A következők a leggyakoribbak:
- rendszertelen menstruáció
- hőhullámok
- éjszakai izzadás
- libidó csökkenés
- haspuffadás
- alvászavarok
- fáradékonyság
- hangulatingadozás
- fakó bőr
- hajhullás
- súlygyarapodás
- arcszőrzet növekedés
- ingerlékenység
- vízvisszatartási problémák
Kérdése van a tünetekkel kapcsolatban, esetleg egyre több kellemetlenséget okoznak a hormonális változások az életében? Jöjjön el hozzánk egy konzultációra!