A leggyakoribb endokrin betegségek
Az endokrin rendszer helyes működése a szervezet több létfontosságú feladatában is rendkívül fontos szerepet játszik, ezért elengedhetetlen, hogy a hormonrendszerrel összefüggő egészségügyi problémákat mielőbb kezeljük. Lássuk, mivel foglalkozik az endokrinológia és melyek az endokrin rendszer legfontosabb betegségei!
Mi az az endokrinológia?
Az endokrinológia a hormonrendszerrel kapcsolatos problémák felderítésével és kezelésével foglalkozik. Ez az orvostudomány különösen fontos ága, hiszen több, nehezen megmagyarázható tünet vagy tünetegyüttes sok esetben valamely endokrinológiai eredetű betegségre vezethető vissza. A hormonális betegségeket kísérő tünetek, például a hirtelen fogyás vagy hízás, az alvászavarok, a cukorbetegség megjelenése, a hajhullás vagy éppen a magas vérnyomás számos betegség jelei lehetnek, ezért fontos, hogy a diagnózist alapos vizsgálat előzze meg.
Az endokrin rendszer működése
Az endokrin rendszer mirigyei hormonokat küldenek a véráramba, amelyek a test legkülönbözőbb sejtjeibe jutva részt vesznek az élettani folyamatok működésében. Legyen szó a pajzsmirigyről, a mellékpajzsmirigyről, a hasnyálmirigyről, az agyalapi mirigyről, a tobozmirigyről, a petefészkekről vagy a csecsemőmirigyről, működésük kulcsfontosságú szerepet tölt be például az anyagcserében, a menstruációs ciklusban vagy éppen az alvásban.
A legfontosabb endokrin betegségek
Pajzsmirigy alul- vagy túlműködés: a pajzsmirigy által termelt hormonok csökkent termelése esetén pajzsmirigy alulműködésről, a túlzott hormontermelés esetén túlműködésről beszélünk. A pajzsmirigy alulműködés lelassult, míg a túlműködés felgyorsult anyagcserét eredményez.
Mellékpajzsmirigy-betegségek: a mellékpajzsmirigy működésében is jelentkezhet alul- vagy túlműködés, ami a vérben jelenlévő kalciumszintet befolyásolja. A mellékpajzsmirigy túlműködése gyakoribb jelenség, és csontokban jelentkező fájdalmat vagy akár deformitást is eredményezhet.
Hasnyálmirigy-betegség: a hasnyálmirigy megbetegedése hatással lehet a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó inzulintermelésre. Az I. típusú diabéteszben szenvedő betegek élethosszig tartó inzulinpótlásra szorulnak, a II. típusú diabéteszes betegeket gyógyszerrel kezelik, amíg nem válik szükségessé az inzulinterápia.
Gigantizmus, akromegália vagy törpenövés: amennyiben az agyalapi mirigy hormonjai túltermelődnek, a gyermekek gyors növekedésével, míg a túl kevés hormon termelődése esetén törpenövéssel számolhatunk. Amennyiben hormontúltermelődés felnőtteknél jelentkezik, akromegáliáról beszélhetünk.
Petefészek-betegségek: a policisztás ovárium (PCO) a petefészek leggyakoribb rendellenessége, melyet folyadékkal telt ciszták kialakulása jelezhet. A menstruációs zavarokat vagy akár nehéz teherbeesést eredményező betegség kialakulásában nagy szerepet játszhatnak a pajzsmirigy- és női nemi hormonok is.
Várakozás nélküli kivizsgálásra jelentkezne? Foglaljon időpontot endokrinológia magánrendelésünkre online rendszerünkben!