A hasi ultrahangról – Mire jó? Hogyan történik?
Az ultrahangkészülék magas frekvenciájú, az emberi fül számára nem érzékelhető hanghullámokat továbbít a vizsgáló fej segítségével a testszövetek felé, melyek egy része a különböző felületekről visszaverődik, szóródik, más részük elnyelődik. A visszaverődő hullámokat a vizsgálófej elektromos jelekké alakítja át, melyekből a monitoron kirajzolódik a vizsgált szerv alakja, mérete, illetve az eltérések, ciszták, göbök, kóros megnagyobbodások vagy gyulladásra utaló jelek egyaránt.
A hasi ultrahang lehetővé teszi a belső szervek (máj, epehólyag, hasnyálmirigy, vesék, lép, húgyúti szervek, petefészek, méh, hasüregben futó nagyobb erek, nyirokcsomók) betegségeinek korai felismerését és a panaszok okának pontos diagnosztizálását. A gyomor és bélrendszer területén előforduló panaszok esetén a hasi ultrahang csak a szervi elváltozás gyanúját tudja kimutatni, melyek olyan további eszközös vizsgálatokkal igazolhatók, mint például a gyomor- és vastagbéltükrözés vagy a CT.
A röntgen vizsgálattal szemben hasi ultrahang esetén nem éri sugárzás a testet, ezért alkalmas a magzat fejlődésének nyomon követésére is.
Hogyan történik a vizsgálat?
A vizsgálat fájdalmatlan és semmilyen mellékhatással vagy kockázattal nem jár, de előtte általában 6 órával már nem szabad szilárd táplálékot fogyasztani, mert étkezés után az epehólyag összehúzódik, a belekben pedig gázok képződnek, és ilyenkor a mögötte lévő területek nem láthatóak.
A kismedencei szervek vizsgálatához viszont elengedhetetlen a fokozott folyadékbevitel szénsavmentes víz formájában, a hasnyálmirigy és az eperendszer esetén pedig könnyű, zsírszegény étkezés ajánlott.
A hasi ultrahang fekvő testhelyzetben, mozdulatlanul történik, úgy, hogy a hasunkat szabaddá tesszük a ruhánktól, és a bőrünket az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be, melyet a vizsgálat után letörölnek.
Az orvos a vizsgálófejet a hasfelületre helyezi, és kissé odanyomva, azt mozgatva térképezi fel a szerveket, adott esetben oldalra fordulva vagy karjainkat felemelve, illetve úgy, hogy egy nagy levegőt veszünk. A vizsgálat során az orvos a vizsgálófejet hason oda-vissza mozgatja, így térképezve fel a szerveket. A belső szervekről alkotott kép valós időben jelenik meg a monitoron, amely a véráramlást is képes jelezni.
Cukorbeteg páciensek részére kiemelten fontos a kezelőorvosuk előzetes tanácsát kikérni.
Az ultrahangvizsgálat különösen javasolt hasi fájdalmak, puffadás, étvágytalanság esetén, emellett panaszmentes betegek szűrővizsgálatára is. Az eredményről az orvos már a helyszínen részletes tájékoztatással és írásbeli lelettel tud szolgálni, de fontos tudni, hogy előfordulhat olyan eset is, amikor a vizsgálatot meg kell ismételni.
Ma már gyakran előfordul, hogy a hasi ultrahang délután vagy az esti órákban történik, ezért mindig az adott szervnek megfelelő, eseti orvosi javaslat alapján szükséges az előkészületeket megtenni.