A hasi ultrahang fajtái
Módszertani értelemben egyféle hasi ultrahangvizsgálat létezik, amelynek segítségével pontos képet kaphatunk a belső szervek (máj, epehólyag, hasnyálmirigy, vesék, lép, húgyúti szervek, kismedence, petefészek, méh, prosztata, hasüregben futó nagyobb erek, nyirokcsomók) állapotáról, illetve a szervek kóros elváltozásairól.
A vizsgálat során láthatóvá válnak:
- a szervek méretbeli változásai, szerkezeti eltérései, fejlődési rendellenességei és vérkeringése
- a belek fala
- a kövek, a tályogok és a gyulladásos megbetegedések
- a ciszták, jóindulatú zsír- és izomdaganatok és rosszindulatú tumorok
- a hasüregi folyadék.
Fontos tudni, hogy a gyomor- és bélrendszeri betegségek, továbbá a méh és a petefészek, illetve a prosztata teljeskörű vizsgálatára a hasi ultrahang nem alkalmas.
A hasi ultrahang szerepe
A rekeszizomtól a szeméremcsontig minden szervre kiterjedő hasi ultrahang-vizsgálat már egészen kis eltérések esetén is lehetővé teszi a panaszok okának diagnosztizálását és a betegségek korai felismerését.
A vizsgálat eredményéről a radiológus orvos már a helyszínen tájékoztatással és írásbeli lelettel tud szolgálni, de annak komplex értelmezése szakorvosi feladat.
A hasi ultrahang kiemelten javasolt hasi fájdalmak, puffadás, étvágytalanság, diszkomfortérzés, emésztési zavarok, vizelési és menstruációs problémák esetén, továbbá daganatos betegségek kontrollvizsgálataként.
Az eltérések, korai, tünetmentes stádiumban való felismerése, vagyis a szövődmények és betegségek megelőzése céljából a panaszmenes betegek számára évenkénti szűrővizsgálat ajánlott. Cukorbeteg páciensek részére a vizsgálat előtt kiemelten fontos a kezelőorvosuk előzetes tanácsát kikérni.
A hosszú várakozási idő elkerülése érdekében magánrendelőnkben a szombati napokon is elérhető a hasi ultrahang-vizsgálat, jelentkezzen be online vagy telefonos elérhetőségünkön a hét bármely napján!