A hajhullás és a hormonzavar összefüggései
A hajhullás az egyik legárulkodóbb jele annak, ha felborul a hormonháztartásunk egyensúlya. Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy a megszokottól jobban hullik a hajunk, de ritkán gondolunk elsőre arra, hogy ez akár hormonális zavarra is utalhat. Pedig az esetek többségében a hajhullás mögött valamilyen átmeneti hormonzavar áll, ami szerencsésebb esetben magától normalizálódik, így ezzel az erőteljes hajvesztés is megszűnik. Viszont akkor, ha a hajhullás csak fokozódik, ha már nem tudjuk a szokásos, egy-másfél hónapra tehető őszi hajhullásra fogni a tüneteket, ajánlott endokrinológiai kivizsgálásnak alávetni magunkat.
Milyen hormonproblémák okozhatnak hajhullást?
- IR, PCOS
A cukorbetegség előszobájaként emlegetett IR (inzulinrezisztencia), illetve a PCOS, vagyis a policisztás ovárium (petefészek) szindróma két olyan összefüggő hormonális betegség, amikre sokszor csak akkor derül fény, amikor is a páciens megpróbál utánajárni annak, hogy miért kezdett el drasztikusan hullani a haja. Sajnos a hajhullás csak egy a számos endokrinológiai és nőgyógyászati probléma közül, amit az IR és a PCOS okozhat, így mindenképp érdemes egy komplex kivizsgálással kideríteni, hogy értintettek vagyunk-e bármelyik hormonális kórban.
- Pajzsmirigyzavarok
Pajzsmirigy-túlműködés és -alulműködés is okozhat nagyfokú hajhullást. Bár egy „alap” hajhullás teljesen normális folyamat, hiszen naponta úgy 100 hajszálat egyébként is elveszítünk, nem mindegy, hogy fésülködésnél ennek a többszöröse marad-e a kefében, vagy esetleg hajmosáskor csomókban hullik-e a hajunk. Ha ezeket tapasztaljuk, kezdhetünk gyanakodni arra, hogy valamilyen pajzsmirigyzavar áll a háttérben.
- Magas tesztoszteronszint
Az androgéntípusú hajhullás fő kiváltó oka a magas tesztoszteronszint, így ezt mindenképp érdemes laborvizsgálatokkal ellenőriztetni, ha szeretnénk megtudni, hogy miért lett hirtelen látványosabb a hajhullásunk.
- Menopauza
45 éves kor fölött sok esetben tapasztalják a hölgyek, hogy hajszálaik elvékonyodnak, hajkoronájuk megritkul, fénytelenné és kezelhetetlenné válik a hajuk. Mivel a menopauzával teljesen megváltozik a hormonszint, aminek egyik fő kiváltó oka, hogy csökken a szervezet ösztrogén szintje, ezért a hajhullás a klimax időszakában már-már „normálisnak” is mondható. Egyes kutatások azt is kimutatták, hogy ebben a korban a hajhullás a progeszteron hormonszint csökkenésével is összefüggésbe hozható, mint ahogy genetikai hajlam is állhat a menopauza időszakában fennálló fokozott hajhullás mögött.
Mit tehetünk?
Bármilyen hormonális probléma is okozza a hajhullást, mindenképp forduljunk vele szakorvoshoz. Vérvétellel ellenőrizhető többek között a férfi és a női nemi hormonszint, a vércukor és az inzulin szintje, de a TSH, a prolaktin hormonok állapota is.
Keressen minket bizalommal, ha szeretne utánajárni, hogy miért hullik a megszokottól is jobban a haja!