A gyomortükrözés szerepe az emésztőrendszeri rákok megelőzésében

A gyomortükrözés (gasztroszkópia) a jelenleg ismert legkorszerűbb vizsgálati módszer a nyelőcső, a gyomor és a nyombél felső része betegségeinek (pl. gyulladás, fekély, rosszindulatú daganat) azonosításához, így kulcsfontosságú szerepet játszik az emésztőrendszeri rákok, különösen a gyomor- és nyelőcsőrák megelőzésében és korai felismerésében.
A gyomortükrözés során egy vékony, rugalmas csövet (endoszkópot) vezetnek be a szájon keresztül a nyelőcsőbe, a gyomorba és a nyombélbe. Az endoszkóp végén egy kamera található, amely lehetővé teszi az orvos számára, hogy részletesen megvizsgálja az emésztőrendszer felső részét.
A gyomortükrözés során az orvos közvetlenül látja a nyelőcső, a gyomor és a nyombél nyálkahártyáját, és azonosíthatja a szerkezeti elváltozásokat, a rákmegelőző állapotokat, mint például a Barrett-nyelőcsövet vagy a dysplasiát (kóros sejtek). A gyomortükrözés lehetőséget ad a gyomorfekélyt okozó helicobacter pylori baktérium kimutatására, amely egyben a gyomorrák egyik fő kockázati tényezője.
A vizsgálat során a pontos kórszövettagi diagnózis, vagyis a rákos vagy káros sejtek azonosításának érdekében szövettani mintavételre, illetve idegentestek, polypok, eltávolítására, vérzéscsillapításra vagy vérzés-megelőzésre is sor kerülhet.
Mikor szükséges a gyomortükrözés?
A gyomortükrözés elvégzése már kisebb panaszok esetén is kiemelten fontos azok számára, akiknek családjában előfordult emésztőrendszeri rák, vagy akiknek egyéb kockázati tényezőik vannak, mint például krónikus gyomorhurut, dohányzás- vagy alkoholfogyasztás.
A gasztroenterológus szakorvos indokoltnak láthatja a gyomortükrözés elvégzését a következő tünetek fennállása esetén:
- Ismeretlen eredetű hasi fájdalom.
- Atípusos mellkasi fájdalom.
- Tartós gyomorégés vagy reflux (GERD).
- Nyelési nehézségek, tartós rekedtség.
- Tartós émelygés vagy hányás.
- Étvágytalanság, ismeretlen eredetű fogyás.
- Véres széklet vagy véres hányás.
Amennyiben a fenti tüntekeket tapasztalja, fontos, hogy mielőbb szakorvoshoz forduljon.
A dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülése, a rostokban, zöldségekben gazdag – egészséges, kiegyensúlyozott étrend követése, az elhízás elkerülése, a rendszeres testmozgás és az orvosi szűrések együtt csökkentik az emésztőrendszeri rákok kialakulásának kockázatát. A korai stádiumban felismert betegségek jelentős mértékben növelik az esélyt a teljes gyógyulásra.
Magánklinikánkon barátságos, kényelmes környezetben – altatásban is végzünk gyomortükrözést, jelentkezzen be hozzánk online gasztroenterológia konzultációra, vagy kérjen tőlünk időpontot telefonon!