A gluténmentes étkezésért hálás lesz a szervezet
Gasztroenterológiai szempontból sokszor szóba kerülnek a gluténmentes étkezés előnyei. Ha valaki gluténérzékenységben, cöliákiában vagy más gasztroenterológiai gyökerekkel rendelkező autoimmun betegségben szenved annak gyakorta ezt kell követnie, ám a gluténmentes étrend pozitívumait nem csak azok tapasztalhatják meg, akik egyébként lisztérzékenység miatt kényszerülnek erre váltani.
Gyakorlatilag bárkinek csak előnye származhat abból, ha gluténmentes étrendre vált. Rövid és hosszú távon is pozitívumokkal járhat, ha elhagyjuk a kenyeret, a pékárukat, a tésztaféléket, a különféle nassolnivalókat, rágcsákat és a többi erősen feldolgozott, fehér lisztes élelmiszert. Elsőre ugyan ijesztőnek tűnhet ez a drasztikus váltás, főleg, mert alapvetően a bevásárlókosarunkban sokszor landolnak gluténos termékek, ám mégsem lehetetlen vállalkozás a gluténmentes étkezés fokozott bevezetése.
Csupán jobban meg kell ismernünk bizonyos ételek egészségesebb, tisztább verzióját és azokat a gluténmentes alapanyagokat is, amikkel tudatosan kiválthatjuk az étkezéseinkből a lisztes, feldolgozott élelmiszereket.
A gluténmentes étrend előnyeiről
Ha búcsút intünk a gluténnek, azzal nem csak az emésztésünknek tehetünk egy nagy szívességet, de javíthatjuk az életminőségünket és az általános jólétünkért is sokat tehetünk. Például emésztési problémáink már rövid időn belül is csökkenhetnek, ha gluténmentesen étkezünk; a bélpanaszok, a kellemetlen puffadás, a székrekedés és/vagy a hasmenés is megszűnhet, ráadásul az étkezéseink után kevésbé érezzük majd telítve magunkat és az evések utáni kókadtság is elmúlhat.
Ha nem csak az egészségesebb étkezés a célunk, hanem megszabadulnánk néhány plusz kilótól is, akkor is érdemes elhagynunk a kenyeret, a tésztaféléket, a süteményeket. Mivel ezzel is jelentősen csökkenthetjük a napi bevitt kalóriamennyiséget, így sokat tehetünk azért, hogy beinduljon az egészséges, tartós fogyás.
Tiltólistás élelmiszerek, egészségesebb gluténmentes alternatívák
A glutén tulajdonképpen egy fehérje, ami a búzában, az árpában és a rozsban is ott van, illetve megtalálható még ezek leszármazottaiban és kereszteződéseiben is, így az alakort és a tönkölybúzás dolgokat is jobb kerülni. A búza gluténtartalma különösen magas, így ezt az abszolút kezdőknek kifejezetten jó tudni, és célszerű eszerint megközelíteni fokozottan a gluténmentes étkezések bevezetését, tehát eleinte a különféle gabonatermékeket és panírozott, rántott dolgokat célszerű elhagyni. A sörben, az égetett szeszes italokban is ott a glutén, mint ahogy az édességekben, fagylaltokban is.
Aki gluténmentesen kezd étkezni, annak nagyon oda kell figyelnie a termékek címkéjén feltüntetett apróbetűs részekre. De nem kell lemondásként megélni minden pillanatot, hiszen számos új, talán eddig még nem ismert gluténmentes élelmiszert is kipróbálhatunk. Például köretnek remek alternatíva a quinoa, a hajdina és a rizs, de a fűszerezés nélküli olajos magvakat, a hüvelyeseket, a tej- és hústermékeket, a tojást is nyugodtan fogyaszthatjuk. A sok-sok friss, lehetőleg szezonális zöldség és gyümölcs alap, de ma már szerencsére gluténmentes kenyerek, lisztek és száraztészták is kaphatóak.