A gluténérzékenység jelei – milyen tünetekkel ajánlott szakorvoshoz fordulni?

Gyakori puffadás, hasmenés vagy székrekedés, rendszeres hasi fájdalom, de akár még ekcémás tünetek is utalhatnak gluténérzékenységre. Sokan úgy gondolják, csak még egy nagyon divatos életintoleranciáról van szó, pedig a valóság az, hogy sajnos egyre többek mindennapjait keserítik meg a gluténérzékenység – főleg emésztőrendszert érintő – tünetei. Mivel egy meglehetősen összetett betegségről van szó, aminek több típusa is ismert, ezért a diagnosztizálás is komplex vizsgálatokat és magas fokú szakorvosi hozzáértést és tapasztalatot igényel. Gasztroenterológiai magánrendelésünkön garantáltan jó kezekben lesz, csupán az első lépést kell megtennie. Ha a gluténérzékenység tüneteit észleli magán, jelentkezzen be mielőbb!
A gluténérzékenység klasszikus tünetei
Az emésztőrendszert érintő problémák azok, amik leggyakrabban gluténintoleranciára utalhatnak. A székrekedés, a hasmenés, a reflux, a hasfájás, a puffadás egyaránt gyanakvásra adhat okot, főleg akkor, ha egyébként gyakran előforduló, már-már megmagyarázhatatlan tünetként vagy tünetegyüttesként jelentkeznek a mindennapokban. A gluténintoleranciát könnyű összetéveszteni az irritábilis bél szindrómával, hiszen mindkettőnek hasonló tünetei lehetnek. Az IBS-es betegek egy nagy része gluténérzékenységgel is küzd azonban, ha lemondanak a gluténtartalmú ételekről, akkor a kellemetlen tüneteik is gyorsan megszűnhetnek. Ugyanakkor fontos azt is kiemelnünk, hogy bár sokan „egy kalap alatt” említik a gluténérzékenységet, a cöliákiát és a búzaallergiát, ezek különálló betegségek és más és más kezelést is igényelnek. Annak ellenére, hogy minhárom betegséget a gluténhez és a glutén tartalmú élelmiszerek nagymértékű fogyasztásához kapcsoljuk, a problémák hátterében eltérő kiváltó okok és sajátos – akár genetikai – tényezők állnak. A cöliákia például egy örökletes, genetikailag meghatározott autoimmun betegség, míg a búzaallergia tüneteit a búza fehérjeire adott kóros immunválasz adja.
Milyen nem emésztőrendszert érintő tünetek jelentkezhetnek még a pácienseknél?
Nemcsak a hosszú időn át tartó puffadás, hasmenés lehet árulkodó, hanem bizonyos vitaminok és ásványi anyagok nem megfelelő felszívódásánál is érdemes gyanakodni. Ilyen például a vashiány, a vérszegénység, de a megmagyarázhatatlanul alacsony D-vitamin és kalcium szint kivizsgálásra adhat okot. A teljesség igénye nélkül a tünetek közé sorolhatjuk még a rendszeres migrénes fejfájást, a súlyproblémákat, például a hirtelen fogyást, a fáradékonyságot, a hajhullást, de akár még a kiütéses, viszkető bőrt is.
Amint láthatja, a gluténérzékenység egy rendkívül összetett betegség, ami alapos és teljes körű kivizsgálást igényel. Kérjen időpontot még ma, ha tünetei alapján gluténintoleranciára gyanakszik!