A gasztroenterológia szerepe a modern egészségügyben

A gasztroenterológia a gyomor, a nyelőcső, a vastag-, és a vékonybél, a máj, az epehólyag, az epevezeték és a hasnyálmirigy betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, melynek szakorvosai a gasztroenterológusok.
A leggyakrabban előforduló gasztroenterológiai betegségek a gastrooesophagealis refluxbetegség, a peptikus fekélybetegség, az irritábilis bélszindróma (IBS), a gyulladásos bélbetegség (például a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás), az epehólyagbetegségek (epekövek, epehólyaggyulladás, epekólika), a hepatitis A, B, C (májgyulladás) és a vírusfertőzések, az akut vagy krónikus hasnyálmirigygyulladás, illetve a vastagbélrák.
A leggyakoribb gasztroenterológiai diagnosztikai vizsgálat az endoszkópia, amelynek során egy fényt és kamerát (endoszkópot) tartalmazó hajlékony csövet vezetnek be a testbe a nyelőcsövön keresztül a gyomor-béltraktus láthatóvá tétele céljából. Többféle típusa létezik a különböző szervek vizsgálatára, az egyik a kolonoszkópia, ami a vastagbél és a vékonybél utolsó szakaszának, a csípőbélnek a vizsgálati módszere, lehetővé teszi a daganatok korai felismerését és eltávolítását. További képalkotó eljárások a mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálat (MRI), az ultrahang-, és CT-vizsgálatok.
Az endoszkópia terápiás eszköz is egyben, széles körben alkalmazott endoszkópos kezelések a a műtéti eljárások, a nyelőcsőtágítás, az endoszkópos nyálkahártya-eltávolítás (EMR) és a vérzéscsillapítás.
A gyomor és bélrendszeri állapotok olyan laboratóriumi vizsgálatokkal és funkcionális tesztekkel értékelhetőek, mint a vér-, széklet-, légzés-, és gyomorűrítési vizsgálatok, a PH monitorozás, illetve a biopszia, amikor az endoszkópia vagy más eljárás során kis szövetmintákat (biopsziát) vesznek mikroszkópos vizsgálat céljából.
A leggyakoribb gasztroenterológiai kezelések és terápiás módszerek a sebészeti beavatkozások (epehólyag és a bél betegségek által érintett részének eltávolítása, májátültetés, hasnyálmirigyműtét, stb.), a fogyókúrás műtétek, illetve a gyógyszeres kezelések.
A technológia és a kutatás fejlődésével az egyre kifinomultabb, minimálisan invazív eljárások, például a laparoszkópos műtétek és a fejlett endoszkópos eljárások pontosabb diagnózist és a hagyományos sebészeti eljárásoknál hatékonyabb és kíméletesebb kezeléseket tesznek ma már lehetővé. A genetika és a molekuláris biológia fejlődésével a mellékhatások minimalizálása és az eredmények optimalizálása érdekében egyre nagyobb az érdeklődés a személyre szabott vagy precíziós orvoslás. Mindemellett a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulási algoritmusok folyamatosan javítják a diagnosztikai pontosságot, és a jövőben nagy eséllyel előrejelezhetik majd a betegség előrehaladását, és hatékonyan segíthetnek a kezelés optimális megtervezésében.
Fontos tudni, hogy az életmódváltás és a megfelelő: alacsony zsírtartalmú és kevéssé fűszeres, gluténmentes, diétás étrend, az alkohol és a koffein kerülése, a rostpótlás, a testsúlycsökkentés és az olyan stresszkezelő módszerek, mint a rendszeres testmozgás vagy meditáció – jelentős mértékben segíthetik a gyomor-, és bélrendszeri problémák javulását és az esetleges betegségek megelőzését.
Gasztroenterológia magánrendelésünkön barátságos környezetben, kiváló szakértelemmel várjuk pácienseinket, emésztőszervi panaszok esetén forduljon hozzánk bizalommal, jelentkezzen be hozzánk személyesen vagy telefonon!