7 TUTI GYÓGYÍTÓ TIPP A FÁJÓ IZMOKRA
Egy kiadós edzés után jogos a kérdés a lépcső tetején állva: Hogy jutunk le innen? A lift nem működik, vagy nincs is, a combunk, vádlink és fenekünk pedig be van állva, mint a cövek. Az izomhúzódás és izomláz természetesen nem csak sportolásból fakadhat. Minden olyan aktivitást igénylő tevékenység okozhat izomfájdalmat, amitől elszokott a testünk. Sőt! Előfordul, hogy nagyon még mozognunk sem kell, hiszen az akkut nyaki problémával, hátfájással küzdők, vagy akár a terhes nők is szenvedhetnek ettől, a rossz testtartás, valamint a hirtelen megnövekedett súly miatt. De mi lehet a gyógyír a fájó izmokra, hogy mielőbb regenerálódjanak, és újult erővel vethessük alá magunkat a fizikai terhelésnek? A pihenésen túl van néhány remek ötletünk, aminek jó része az evéshez kapcsolódik. Hát nem csodás?
EGYÜNK. DE MIT?
1. MANDULÁT, BANÁNT, ZÖLDSÉGEKET ÉS BARNA RIZST
Talán hihetetlen, hogy a bevitt tápanyagok mennyit tudnak tenni az izmokért, mégis igaz. A mandula, banán, a barna rizs és különböző zöldségek magas Magnézium-tartalma elengedhetetlen tápanyag a szervezet számára, és létfontosságú az idegrendszer és az izmok megfelelő működéséhez.
2. A CSERESZNYÉS TURMIXOT
A cseresznye dzsúsz a benne található antioxidánsoknak és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően csillapítja az izomfájdalmat, és viszonylag rövid időn belül segíti, hogy a nagy terhelés során sérült izomrostok helyreálljanak.
3. ÁFONYÁS SMOOTHIE-T
A cseresznyéhez hasonló tulajdonságokkal bír az áfonya is, amit önmagában is falhatunk, de mennyei smoothie-ként szomjunkat is egészségesen csillapítja. Egy kis zabpehellyel, zabkorpával turmixolva nem csak tökéletes reggeli, de edzés előtt és után biztosítja az megfelelő fehérje bevitelt, egyben felgyorsítja az izmok gyógyulásának folyamatát.
4. CAYENNE BORSOT
A bors valóban kicsi és erős, de gondolnánk, hogy a kóros izomfájdalmakban szenvedőknek ez a népszerű fűszer igazi gyógyír lehet? A cayenne bors egyik alkotóeleme a capsaicin, ami egy természetes izomnyugtató, és nem más, mint a paprika belső falán lévő erekben termelődő csípős anyag. A cayenne borsot grillezéshez is használhatjuk, így legalább ehetünk is, illetve krémmel keverve bedörzsölhetjük a fájó területeket.
5. D-VITAMINT
Viccesen hangzik, hogy izomlázra együnk D-vitamint, pedig a tojás, a hal tartalmazza ezt a létfontosságú vitamint. Ha már eleget ettünk a fájdalom megszüntetésére fentiekből, feküdjünk ki a napra! A D-vitamin különböző kapszulák formájában is elérhető, de ha megtehetjük, inkább szürcsöljünk egy cseresznyés turmixot egy cayenne borsos grillezett lazac után, miközben izmainkat a nyugágyon pihentetve úriasan napfürdőzünk!
6. KAMILLA
Akár főzetet készítve, akár a kamillavirágból préselt olajjal bedörzsölve a fájó testrészt, hatékonyan segítjük a gyógyulást. A kamilla egy közismert ősi gyógynövény, aminek 36 flavonoidja kiválóan alkalmazható gyulladáscsökkentésre.
7. PIHENÉS
A legegyszerűbb, a legolcsóbb, és a legtermészetesebb módja az izmok regenerálódásának. Ahhoz, hogy a fizikai terhelést követően a megsérült izomrostok beépülve helyreálljanak, a pihenés és a megfelelő folyadékpótlás a legfontosabb. Aktív sportot végzők esetében javasolt legalább két pihenőnapot beiktatni egy héten, hogy a megfáradt izomzat új erőre kapjon.
A fenti praktikák alkalmazása kiegészítésként is javasolt nagyobb fizikai igénybevétel esetén. Amennyiben ennek ellenére úgy érezzük, hogy fájdalmunk nem szűnik, vagy éppen erősödik, úgy – az éves szűrővizsgálatokon túl – mindenképpen javasoljuk profi szakember felkeresését.
Forrás: healthline.com
Fotó: #cover menshealth.co.uk #1 gartenjournal.net #2 weelicious.com, #3 http://skinnyms.com
#4 appreciategoods.com #5 dr.ludovicrondini #6 fabnaturals.com #7 estilo-tendances.com
Szerző: Eat, Move & Smile