5 tévhit a gyomortükrözésről
A gyomortükrözés (endoszkópos gasztroszkópiás vizsgálat) egy széles körben, gyakori jelleggel alkalmazott eljárás a gyomor és bélrendszeri problémák diagnosztizálására. A vizsgálatról rengeteg tévhit kering, ezért sok ember számára félelmet keltő lehet. Ebben a bejegyzésben szeretnénk eloszlatni a hamis elképzeléseket annak érdekében, hogy a páciensek ne féljenek a gyomortükrözéstől, és emésztőrendszeri panaszok esetén minél hamarabb forduljanak szakorvoshoz. A betegségek időben történő felismerése és kezelése jelentős mértékben növeli a gyógyulás esélyeit, csökkenti a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát.
Valós információk a félelmek eloszlatására
A gyomortükrözés nagyon fájdalmas
A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, de kellemetlen érzéseket válthat ki. Az eljárás során az orvos egy kamerával rendelkező, vékony, hajlékony csövet (száloptikai eszköz) vezet a torkon keresztül a gyomorba, amelybe levegőt fújnak, hogy jobban átláthatóvá váljon a nyálkahártya. A vizsgálat során és után normális tünetként a páciens a gyomor területén átmeneti nyomást, puffadást vagy teltségérzetet, illetve torokirritációt, a nyelési inger aktiválódását, enyhe hányingert és szájszárazságot érezhet. Fontos tudni, hogy ma már van lehetőség bódításban történő gyomortükrözésre is, ami kényelmesebb és stresszmentesebb élményt biztosít a páciensek számára.
A gyomortükrözés veszélyes eljárás
A gyomortükrözés rutineljárásnak számít, így a komplikációik előfordulási esélye minimális. A vizsgálat előtti részletes konzultáció során az orvos felméri a páciens állapotát, és személyre szabottan végzi el az előkészítést. A szövődmények (pl. vérzés, perforáció, szinte csak akkor fordulnak elő, ha az eljárás nem megfelelő módon megy végbe.
Csak idősebbeknek van szükségük gyomortükrözésre
A gyomorproblémák (pl. gyomorfekély, refluxbetegség, gyomor-bélrendszeri rendellenességek, gyomorrák) bármilyen életkorban előfordulhatnak. Amennyiben valaki (akár fiatal korban) rendszeresen tapasztal emésztési zavarokat, gyomorégést, fájdalmat, vérzéses székletet vagy fogyást, minél előbb szakorvoshoz kell fordulni.
A gyomortükrözés hosszú és bonyolult vizsgálat
A vizsgálat általában 10-15 percet vesz igénybe, de bonyolultabb probléma esetén sem tart tovább 20 percnél. Ha a gyomortükrözést bódításban végezték, a betegnek jellemzően 30-60 percet kell a rendelőben maradnia, hogy a nyugtató hatása elmúljon, és teljesen felébredjen. Ha nem alkalmaztak bódítást, a páciens általában maximum 15 perc múlva elhagyhatja a rendelőt, miután orvosa megbizonyosodott róla, hogy jól érzi magát, és a vizsgálatnak nincsenek kóros szövődményei.
A gyomortükrözés csak akkor szükséges, ha már súlyos tünetek jelentkeznek
A vizsgálatra gyakran akkor is szükség van, amikor a gyomor vagy emésztési problémák még enyhébbek a súlyosabb betegségek kialakulásának megelőzése érdekében. A gyomorégés, a reflux, a hasi fájdalom vagy a szokatlanul hosszú ideig fennálló emésztési problémák komolyabb betegségekre utaló jelek lehetnek, amelyeket a gyomortükrözés segítségével korai stádiumban fel lehet ismerni.
Magánklinikánkon gyomortükrözést altatásban is végzünk, így Ön kényelmes és nyugodt kivizsgálásra számíthat. Várjuk szeretettel – foglaljon időpontot személyesen vagy telefonon!