5 érdekes tény a bőrről
A bőr nem csupán egy védőréteg a testen, hanem a test legnagyobb és egyben legsokoldalúbb szerve. Hiszen a bőr segít a testhőmérséklet szabályozásában, a méreganyagok eltávolításában, illetve segít megóvni a szervezet egészséges működését. A bőrre tehát nem csupán a külsőségek miatt fontos odafigyelni, egészségi állapota jelzésértékű lehet a szervezet egészségére vonatkozóan is. Az alábbiakban összeszedtünk néhány, a bőrrel kapcsolatos érdekességet.
A testhőmérséklet szabályozása
A bőr kulcsszerepet játszik a megfelelő testhőmérséklet fenntartásában, így segít lehűteni a felhevült testet, illetve melegen tartani azt, amikor hűvösebb az idő. A bőr a hő elvezetését főleg az izzadással szabályozza, ám szükség esetén a bőr alatti erek kitágulnak, így engedve, hogy a megnövekedett véráramlás oszlassa el a felgyülemlett hőt. Alacsonyabb külső hőmérséklet esetén éppen az ellenkezője történik: az erek összeszűkülnek, hogy a véráramlás minél kevésbé csökkentse a test hőmérsékletét.
A száraz bőr nem egyszerűen kellemetlen
Hanem káros a bőr egészsége szempontjából is. Amikor a kinti hőmérséklet csökken, az erős szél és a fűtés együttesen szárítják ki a bőrt. De a kiszáradt, már-már pikkelyes bőr nem csak esztétikailag vagy éppen a viszkető érzés miatt jelent problémát, hiszen a felrepedezettség miatt az nem tudja ellátni védelmi funkcióját a fertőzésekkel szemben.
A bőr minden 28 napban megújul
A bőr felső, a környezettel érintkező hámrétege az epidermisz, amelynek legfelső rétege elszarusodott, elhalt hámsejteket tartalmaz. Az epidermisz minden 28 napban megújul, elhullajtva az régen elhalt sejteket. Itt érdemes megjegyezni még egy érdekességet: a lakásunkban található por mintegy fele ezekből az elhalt sejtekből áll.
A bőrszínt az epidermisz bizonyos sejtjei adják
A bőr színét meghatározó sejteket melanocitáknak vagy más néven festéksejteknek nevezzük. Ezek a sejtek termelik a melanint, amelyből minél több van, annál sötétebb a bőr. A túl kis vagy túl nagy mértékű melanintermelés különböző rendellenességekhez vezethet. Ennek egyik véglete a vitiligo, amikor a bőr egyes területein nem termelődik melanin, illetve az albinizmus, amikor a melanociták egyáltalán nem termel festékanyagot. A másik véglet a hiperpigmentáció, azaz a melanin túltermelődése, ami barna foltok formájában jelentkezhet.
A bőr többmilliárd élőlény lakóhelye
Nem minden baktérium káros az egészségre, így nem kell aggódni azon, hogy még a saját bőrünkben sem vagyunk egyedül. Valójában az apró baktériumok számos tekintetben segítik is a szervezet működését, beleértve a sebek gyógyulásának felgyorsítását, a bőrgyulladások csökkentését vagy éppen a fertőzések elleni küzdelmet.
Bőrproblémákkal küzd, és szakértő segítségét kérné? Jelentkezzen be klinikánk bőrgyógyászati szakrendelésére online, egyszerűen!